ALBERT CAMUS – YABANCI KITABINDAN HAYATA VE İNSANA DAIR 10 ALINTI

20. yüzyılın en güçlü Fransız yazarlarından biri olan Albert Camus’nün Yabancı isimli kitabından sizin için alıntılar derlerdik.

‘Hayatınızda bir değişiklik hoşunuza gitmez mi?’ diye sordu. ‘İnsan, hayatını hiç değiştiremez ki. Zaten herkesin hayatı birbirinin aynıdır.’

Yıllardan beri ilk defa olarak içimde, aptalca bir ağlama arzusu uyandı, çünkü bütün bu insanların benden ne kadar nefret ettiklerini hissetmiştim.

Değil mi ki yaşam bir yerde ölümle -yani yoklukla- sonuçlanıyor, öyleyse nedir bu didinip durma, bu yedim-içtim, aldım-verdim, benim-senin kavgasının anlamı?

Zaten annem de böyle düşünürdü; sık sık, insanın sonunda her şeye alışacağını tekrarlardı.

Ama ona göre, köpeğin asıl hastalığı ihtiyarlıktı. İhtiyarlık da iyileşmezdi.

Hiçbir zaman söyleyecek fazla sözüm yoktur, onun için susarım.

Fakat herkes bilir ki hayat, yaşanmak zahmetine değmeyen bir şeydir.

Yine bir süre sustuktan sonra, tuhaf biri olduğumu, beni kuşkusuz bu yüzden sevdiğini ama belki günün birinde yine aynı sebepten nefret edebileceğini mırıldandı.

Kalbimi dinliyordum. Bu kadar uzun zamandan beri bana yoldaşlık eden bu gürültünün kesilebileceğini aklım almıyordu.

Onur Yalcin

Bir Cevap Yazın

Next Post

DUYARLI ve HASSAS biri misiniz?

Paz Nis 5 , 2020
Siz DUYARLI ve HASSAS biri misiniz? Diğerlerini RAHATSIZ etmemek için kendinizi mi RAHATSIZ edenlerdensiniz? Eğer öyleyse yazıyı okuduktan sonra “Evet, ben!” yorumunu yazabilirsiniz. Yazılanlar sizi tarif ediyor mu?Yapılan bir araştırma, hassas çocukların dört yaş civarındayken aldatmaya, kuralları bozmaya ya da bencilce davranmaya daha az meyilli olduklarını ortaya koydu. (Kochanska ve […]