DUYARLI ve HASSAS biri misiniz?


Siz DUYARLI ve HASSAS biri misiniz? Diğerlerini RAHATSIZ etmemek için kendinizi mi RAHATSIZ edenlerdensiniz? Eğer öyleyse yazıyı okuduktan sonra “Evet, ben!” yorumunu yazabilirsiniz.

Yazılanlar sizi tarif ediyor mu?
Yapılan bir araştırma, hassas çocukların dört yaş civarındayken aldatmaya, kuralları bozmaya ya da bencilce davranmaya daha az meyilli olduklarını ortaya koydu. (Kochanska ve Thompson, 1998). Aşırı duyarlı birçok kişi son derece vicdanlıdır ve tüm dünyanın sorumluluğunu almaya eğilimlidir.

57 yaşında birinden şu ifadeyi duyabiliriz. “Annemin üzgün olduğunu hissettiğimde, ona zorluk çıkarmamak için elimden geleni yaptım. Onun hayatını nasıl iyileştirebileceğim konusunda çok düşündüm. Bir gün, karşılaştığım herkese gülümsemeye karar verdim. Başkalarının, çocuk yetiştirme konusunda bu kadar iyi olduğu için anneme hayranlık duyacaklarını düşündüm.”

Belki de bir partide ilgili tarafların hayal kırıklıklarını dinlersiniz, olumlu bir şeyler söylemeye çalışırsınız ya da bir çözüm önerisi düşünmeye başlarsınız. Sonrasındaysa muhtemelen tükenmiş bir hâlde partiden ayrılıp eve gitmek zorunda kalırsınız. Diğerleriyse ortaya çıkan olaydan sonra kendilerini çabucak toparlayıp partiye devam eder. Bu şekilde müdahale edip sorumluluk almanın iyi bir fikir olup olmadığı konusu duruma göre değişiklik gösterir.

Sorun, kayıtsız kalmanın zor olmasıdır çünkü o kötü atmosfer sizi büyük ölçüde etkiler ve sinir sisteminizin dengesi bozulur.
Diğer yandan kendinizi tüm dünyanın sorumluluğunu almaktan alıkoyamazsınız. Aşırı duyarlı kişiler başkalarının kendilerini kötü hissetmesine yol açmak istemez. Bu nedenle iletişim kurarken çok fazla çaba harcarlar. Daha güçlü olan diğer insanlar konuşmadan ya da bir eylemde bulunmadan önce o kadar düşünmez.

Aşırı duyarlı kişilerin, incitici ya da sadece düşüncesizce söylenmiş bir sözden dolayı sarsıldıklarını sık sık duyarım. Başkalarının da kendileri gibi etraflıca düşündüklerini varsayarlar. Fakat başka insanların çoğu bunu yapmaz.
Danimarkalı bir psikoterapist Ilse Sand’den sadece duyarlı ve hassas kişiler için yazılmış bir kitap. “Sevmeye Kendinden Başla

Bir Cevap Yazın

Next Post

Evden Çalışan Ebeveynler İçin Yapılması Gerekenler

Sal Nis 7 , 2020
Amir ve Ria, Seattle’da çalışan iki profesyonel. Amir, Amazon’da çalışıyor, Ria ise erken aşamada bir start-up’ın CEO’su. Amara ve Aryan adında, 6 ve 2 yaşlarında iki çocukları var. Bu çift normal zamanlarında ebeveynlerin yaşadığı olağan zorlukları yönetmek için uğraşıyordu; çocuk bakımı, okullar, aktiviteler, etkinlikler, yemek, ev işleri ve hafta sonu […]