Bir Hayvanı Kurtarmak: Satın Alma, Sahiplen!

Eve yeni bir evcil hayvan getirmek, dünyanın en heyecan verici hislerinden biridir. Bir barınaktan ya da kurtarma grubundan bir hayvan sahiplenmek ise sadece heyecan verici değil, aynı zamanda gerçekten iyi hissettiren bir deneyimdir. Amerika’daki barınaklarda her gün yaklaşık iki bin kedi ve köpek öldürülüyor çünkü onlara sahip çıkılan güvenli bir evleri yok. Bir hayvan kurtardığınızda, onun gözlerine her baktığınızda, gerçekten bir hayat kurtardığınızı bilerek kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

Evcil hayvan edinmek artık daha popüler ve erişilebilir hale geldi ve artık aileniz için bir evcil hayvan sahiplenebilmeniz için birçok farklı yol var. Şehir ve ilçe barınakları, kar amacı gütmeyen barınaklar ve kurtarma grupları, herhangi bir nedenle yuvalarını kaybeden evcil hayvanlarla dolu.

Evcil hayvanların yuvalarını kaybetmelerinin en yaygın nedenleri:

  • Taşınma
  • Boşanma
  • Evini ya da işini kaybeden insanlar
  • Kısırlaştırma yapılmadığı için evin içine çişini yapan evcil hayvanlar
  • Artık bir evcil hayvana bakamayacağını düşünen insanlar

Bu nedenlerden dolayı, şu an barınaklarda birinin onu seçmesini bekleyen milyonlarca evcil hayvan var. Bu nedenle bir hayvanı sahiplenmek, ailenize yeni bir birey getirmenin en iyi yoludur.

Uygun Barınağı Nasıl Bulurum?

Hayvan barınağı bulmak zor değil. Her toplulukta, bir eve ihtiyacı olan ve birinin gelip onu eve götürmesini bekleyen çok sayıda evcil hayvan var. Öncelikle şehrinizdeki veya ilçenizdeki hayvan barınaklarının web sitelerini kontrol edin. Barınakların ötesinde, kedi ve köpek sahipleneceğiniz kar amacı gütmeyen kuruluşlar da mevcut.

Neden Sahiplenmeliyim?

Safkan köpekler her zaman yeni bir evcil hayvan edinmek isteyen insanlar için popüler seçim oldu. Ancak zaman değişti ve artık insanlar daha önce hiç olmadığı kadar hayvan sahiplenmekten yana. Bu değişimin en önemli sebeplerinden biri de, sahiplenilen evcil hayvanın kişiliğinin, cinsinden daha önemli olduğunun anlaşılmasıdır.

Birçok insan için satın alınan köpek ile sahiplenilen köpek arasında bir fark olmayabilir. Ancak gerçek şu ki, bir köpek satın almayıp sahiplendiğiniz zaman dünyada kalıcı, iyi bir iz bırakmış olursunuz.

Bir hayvan satın almak yerine sahiplenmeyi tercih ettiğinizde, yerel barınaklarda ve hayvan kurtarma gruplarında sadece sevimli, benzersiz, eğlenceli, tatlı köpekleri ve kedileri bulmakla kalmaz, aynı zamanda evsiz hayvan sorununun çözümünün bir parçası haline gelirsiniz.

İnsanlar evcil hayvan satın almayı tercih ettiklerinde, sorunun bir parçası haline gelirler. Öncelikle, bir hayvan satın aldığınızda, barınaklarda gereksiz yere hayatını kaybeden hayvanların sorununa ortak olduğunuzu kabul etmelisiniz.

Evcil Hayvan Satan Dükkanlar

Artık büyük bir çoğumuz evcil hayvan dükkanlarının arkasındaki gerçeği öğrendik. Satılık hayvanlar bulunan bir dükkanın arka planında, acı çeken bir anne hayvan vardır. Damızlık olarak kullanılan bu hayvanlar, ticari bir çarka alet edilmiştir.

Köpek yetiştiriciliği, zaman ve emek gerektiren bir iştir. Ve söz konusu olan bu işten kâr etmek olduğunda, diğer işletmelerde olduğu gibi, maliyetleri düşük ve kârı yüksek tutmak gerekir. Bu da arka planda acı çeken hayvanlar olduğu anlamına gelir. Hayvanlar insan etkileşimi az ve sevgisiz, 7/24 küçük kafeslerde tutulur. Bu korkunç yaşam, hasta yavrulara da neden olur.

Satılık sevimli köpekleri görmek, çevrimiçi veya evcil hayvan mağazasından köpek satın almayı cazip hale getirebilir, ancak birçok evcil hayvan bulma sitesinden birinde hızlı bir arama yapmak, barınaklarda ve kurtarma gruplarında yuvalarını bekleyen sevimli köpekler (kediler, yavru kediler ve köpek yavruları) olduğunu gösterir.

Evinize Yeni Bir Birey Getirmek

Bir evcil hayvan sahiplenmeye karar verdikten sonraki adım, ailenize uygun olanı seçmektir. İster barınağa gidin, ister koruma grubuna, en iyi yaklaşım sizin için doğru olan kişilik türüne karar vermektir.

Çok zamanınız ve sabrınız varsa, bir yavru köpek sahiplenmek sizin için uygun olabilir. Çünkü köpek yavrusu demek, aynı zamanda karmaşa, tuvalet eğitimi ve çiğnenen eşyalar demektir. Bunlara hazır olduğunuzdan emin olun.

Bir kedi sahiplenmek istiyorsanız da aynı durum geçerlidir. Pençelerini her şeye geçirmek isteyen bir yavru kedi mi istiyorsunuz, daha yumuşak, daha yaşlı bir kucak kedisi mi? Tercih sizin.

Evcil hayvanlar her an dünyadaki milyonlarca insana mutluluk verin. İster bir barınağa gidin, ister karşınıza çıkan bir ilanda görür görmez aşık olduğunuz hayvanı evinize getirin; doğru hayvan bir yerlerde sizi bekliyor. Sonuçta, en iyi evcil hayvan, sahiplendiğiniz evcil hayvandır.

Kaynak: https://resources.bestfriends.org/article/adopt-pet-shelter-or-rescue (Çeviren: Pınar Göker)

Bir Cevap Yazın

Next Post

Köpeğim Hayatımı Kurtardı: Gerçekten Yaşamak ve Sevmek Üzerine

Sal Nis 7 , 2020
En iyi arkadaşım hasta ama o hala burada. Hala patisini tutup onunla kucaklaşabiliyorum. Hayatta gerçekten önem taşıyan anlar sadece bunlar. Ve bu deneyim sayesinde, yaşamda neyin önemli olduğu hakkında çok şey öğrendim. Bazen ne kadar zor olsa da, değişimler ve kayıplar hayatımıza dokunuyor. Onlar olmadan, gerçekten dolu bir hayat yaşayamayız. […]