Bu Zorunlu Duraklama Belki de Gezegenimiz İçin İyidir

Dünya, hepimizin ortak noktasıdır.

Wendell Berry

Güneşli günlerin sıcaklığını ve parlaklığını severken, yağmur damlaları düşmeye başladığında ortaya çıkan durgunluğun da tadını çıkarmaya başladım.

Yağmur yağdığında tüm canlılar evlerinin sıcak ve kuru ortamına çekilir. Dış mekanda yapılan rutinler yeniden düşünülür, bazen de duraklatılır. Dünya, yağmur bulutları gidene kadar bir süreliğine sessizleşir.

Dünyamızın şu an geldiği durum, büyük bir yağmur fırtınası gibi hissettiriyor. Farklı olansa, belirli bölgelerde değil, her yerde bu durum yaşanıyor. Korkutucu hissettiren anlar olsa da, belirsizlikle dolu keşfedilmemiş topraklara doğru yol alırken, umut ve sihrin ortaya çıktığı anlar da oluyor.

Ailelerimizi, sevdiklerimizi ve kendimizi güvende tutmak için araştırmalar yaparken, farklı türden haberlerle karşılaşıyoruz. Enerji tüketiminin azalışı, kanal sularının temizlenişi, kirlilik seviyelerinin nasıl düştüğünü gösteren uydu fotoğrafları…

Hepimiz günlük rutinlerimizin koşuşturmasına bir mola vermişken, Dünya da iyileşmek için biraz daha zamana ve alana sahip oluyor.

Belki istediğimiz şeyler ve gerçekten ihtiyacımız olan şeyler arasındaki ayrımı daha net olarak görecek zamana ve alana sahip olacağız.

Belki okyanuslar, kanal suları ve hava daha da temizlenecek.

Belki yunuslar denizlerimizde daha çok görünecek.

Belki atmosferik gazlardaki zararlı madde seviyeleri düşmeye devam edecek.

Belki Dünya günlük endüstrimizin yarattığı kirlilik duraklamaya girmişken daha da iyileşerek bizi şaşırtmaya devam edecek.

Ve belki biz de bu değişiklikleri görerek, kendi hayatımızda neleri değiştireceğimizle ilgili daha fazla ilhama kavuşacağız.

Sabır. İyilik. Merhamet. Sevgi.

Bunlar, etrafımızdaki insanlara gösterebileceğimiz eylem ve niteliklerdir. Bunlar aynı zamanda gezegenimize yayabileceğimiz eylem ve varlıklardır.

Bu nitelikleri ön planda tutmak, diğerlerinin endişelerini daha fazla dinlemek anlamına gelebilir. Markete gitmeden önce komşumuza bir şeye ihtiyacı olup olmadığını sormak anlamına gelebilir. Acil işlerimiz için sokağa çıktığımızda kapımızın önüne bir kap su, bir kap mama bırakmak anlamına gelebilir. Ailemiz ve arkadaşlarımızla daha fazla çevrimiçi iletişim kurmak olabilir.

Gezegenimizle etkileşimde bulunurken bu özellikleri kaybetmemek, tüm bu deneyim sona erdikten sonra etkisini gösterecek. Evimizdeki her şeye gerçekten ihtiyacımız olup olmadığını düşünmek bile buna harika bir örnek.

Sanki tüm dünya eşzamanlı olarak hem uykuda hem de uyanıkmış gibi. Sanki hepimiz aniden etrafımıza daha dikkatli bakmaya başladık ve biraz da dinlenme, sıfırlanma sürecindeyiz.

Tüm bunlar gerçeküstü ve garip bir şekilde güzellikler de barındırıyor…

Carrie Ciula

Bir Cevap Yazın

Next Post

Korona Virüs Salgını Sırasında Duygusal Olarak Sağlıklı Kalma Yolları

Sal Nis 7 , 2020
Salgın nedeniyle yaşanan stres ve kaygısı yönetmek için kanıtlanmış teknikler Dünya Sağlık Örgütü, korona virüs salgını esnasında fiziksel olarak sağlıklı kalmamız için pek çok yöntem paylaşıyor. Peki, bu salgın sırasında psikolojik sağlığımızı nasıl koruyacağız? Etrafımızdaki birçok kişi korku içindeyken, duygusal olarak kendimizi nasıl koruyabiliriz? Seyehat etmek zorunda kalmadığınız sürece seyehat […]