Evden Çalışan Ebeveynler İçin Yapılması Gerekenler

Amir ve Ria, Seattle’da çalışan iki profesyonel. Amir, Amazon’da çalışıyor, Ria ise erken aşamada bir start-up’ın CEO’su. Amara ve Aryan adında, 6 ve 2 yaşlarında iki çocukları var. Bu çift normal zamanlarında ebeveynlerin yaşadığı olağan zorlukları yönetmek için uğraşıyordu; çocuk bakımı, okullar, aktiviteler, etkinlikler, yemek, ev işleri ve hafta sonu birlikte kaliteli zaman geçirmek.

Birkaç hafta önce korona virüsün Seattle ve banliyölerinde de patlak vermesiyle işler daha da karmaşık hale geldi. İlk önce Amazon tüm çalışanlarından evden çalışmaya başlamalarını istedi ve bir hafta sonra da Amara’nın okulunun dört haftalığına kapanacağı belli oldu. Ria’nın ofisi ve Aryan’ın günlük bakım servisi de kısa süre sonra kapatıldı. O zamandan beri Amir ve Ria, bir yandan üretkenliklerini olabildiğince korumaya çalışırken, bir yandan da tam zamanlı çocuk bakımına adapte olmaya çalışıyorlar.

İlk hafta yeni duruma bir tatil havasında yaklaştılar. Süreç hızla herkes için sinir bozucu bir duruma dönüştü. İş yapamıyorlardı, Amara’yı eğlendirmek için bir tablete ne kadar güvenebilecekleri konusunda endişeliydiler ve yemek, temizlik gibi düzenli yapılması gereken işler birikmeye başladı. Hepsinin kapalı bir alanda birbirlerine bitişik halde yaşamaya başlaması işleri daha da kötüleştirdi.

Çalışan ebeveynlerin yaşadıkları zorluklar, uygulanması gereken anahtar yöntemin eski rutinleri korumak için yeni yollar icat etmek olduğunu gösteriyor. Bir aşinalık ve tutarlılık durumunu sürdürmek, kriz zamanlarında rahatlatıcı bir etki yaratıyor. Sürekli verimli olmak için savaşırken, aynı zamanda her günün normal hissettirmesini istiyoruz, bu esnada öğle yemeğinde ne olduğunu ya da çocuklarımızı nasıl eğlendireceğimizi düşünürken zaman kaybetmek de istemiyoruz.

Eski rutinlerinizi yeni normalinize taşımak için aşağıdaki üç adımdan yararlanabilirsiniz.

1. Rutinlerinizi Düzenleyin

İlk adım, günün yapısını tipik olarak aynı tutmaktır. Düzenli bir programa sahip olmak, rahatlatıcı etkisinin yanı sıra, işinizi sürdürmek ve çocukların bakımını yapmak için size kesin kılavuzlar sağlayacaktır.

Eski rutinlerinizin saatlerini korumaya çalışın, bunun yanında aktivitelerde çeşitli değişikliklere gidebilirsiniz. Örneğin öğle yemeği saatini aynı tutun ve farklı olarak öğle yemeğinizi evde yiyin. Bir sonraki adımda yeni programınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Öncelikli olan ise zaten bildiklerinize dayanarak programınızda çeşitli değişikliklere gitmektir.

2. Değiştirilmiş Programlar Oluşturun

İkinci etapta eski rutinlerinizi yüksek düzeyde kapsayan, ancak iş tanımlarınızı ve diğer yeni sorumlulukları, yemek, ev işleri ve çocuk bakımı için değiştirecek yeni programlar oluşturun.

Planlamanızın aşağıdakileri kapsadığından emin olun:

Çocuklarınızın günlük takvimi nedir?

Hangi öğünde ne yiyeceksiniz?

Ev işlerini (çamaşır, bulaşık, toplama, temizleme) ne zaman yapacaksınız?

Kritik toplantılarınız olduğunda diğer işlerinizi kim yönetecek?

Bu bilgileri alın, bir takvime yerleştirin ve aile üyelerine vardiya ve görevler atamaya başlayın. Son olarak, çalışma blokları oluşturun. Çocuk bakımı, iş durumu ve karantina yapısına bağlı olarak bu işi yapmanın üç yolu vardır:

Partnerle iş takası: Bir partnerin çalıştığı ve diğerinin çocuklara baktığı dört saatlik vardiya.

Kısa vardiyalar: Yetişkinler arasında 30 dakika ila 2 saat arasında değişen vardiyalar.

Video yöntemi: Yine de biraz dikkat etmeniz gerekecek olsa da, özellikle yaşça büyük çocuklarda, bir işiniz olduğu sırada telefon ve tabletleri kullanabilirsiniz. Kontrolünüz dahilinde oyun oynamasına izin verebilir ya da aile büyükleriyle görüntülü konuşmalar planlayabilirsiniz. Bu hem çocuklarınızı hem de aile büyüklerinizi mutlu edecek bir yöntemdir.

3. Eski Alışkanlıkları Yeni Şekillerle Değiştirin

Son olarak, çocuklarınız oyun günlerine veya haftalık etkinliklere alışkınsa, bu etkinlikleri takvimde tutmanın yaratıcı yollarını arayın. Bu şekilde size de kesintisiz çalışma zamanı kalacaktır. Dikkate alabileceğiniz bazı seçenekler şunlar:

Google Hangouts ya da Zoom üzerinden çocuklarınızın arkadaşlarının ailelerine davet gönderin. Düzenli aralıklarla oyun günleri belirleyin. Bu sırada ebeveynlerden biri bu oyunlara gözetmenlik ederken, geri kalanlar da işlerini yapabilir.

Çocuklarınızı ücretsiz çevrimiçi derslere kaydedin. Bunları okul sonrası faaliyetlerde bulundukları zamanlara programlayın. Böylece her gün egzersiz yapmalarını da sağlayabilirsiniz.

Yakın olduğunuz 3-4 aileden oluşan bir grup oluşturun ve yemek planlarınızı, etkinlik programlarınızı veya ders planlarınızı paylaşacağınız bir kaynak havuzu oluşturun.

Sosyal, aktif ve iletişimde kalmak yetişkinler için de önemlidir. Arkadaşlarınızla video konferans araçları aracılığıyla görüşün. Evde egzersiz yapın. Bunu çocuklarınızla birlikte yaparsanız aynı zamanda ailece harika zaman geçirmiş olursunuz.

Şimdi sevdiklerimize her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Bu krizin doğası, işte ve evde sorumluluklarımızı yerine getirirken birbirimize yardım etmek için güvenli ve sorumlu yollar bulmamızı gerektiriyor. İşlerin tamamen sorunsuz olacağını ve %100 üretken olacağımızı beklemeyin. Ancak tutarlı beklentiler, esnek bir yaklaşım ve biraz da yaratıcılık ile hepimizin nasıl uyum sağlayabileceğine şaşıracaksınız. Biraz da şansla, bu krizden hepimiz daha da güçlü ve işbirlikçi şekilde çıkacağız. Tek yapmamız gereken, ebeveynliğimiz için biraz daha modern bir yaklaşım benimsemek.

Avni Patel Thompson

Bir Cevap Yazın

Next Post

Bu Zorunlu Duraklama Belki de Gezegenimiz İçin İyidir

Sal Nis 7 , 2020
Dünya, hepimizin ortak noktasıdır. Wendell Berry Güneşli günlerin sıcaklığını ve parlaklığını severken, yağmur damlaları düşmeye başladığında ortaya çıkan durgunluğun da tadını çıkarmaya başladım. Yağmur yağdığında tüm canlılar evlerinin sıcak ve kuru ortamına çekilir. Dış mekanda yapılan rutinler yeniden düşünülür, bazen de duraklatılır. Dünya, yağmur bulutları gidene kadar bir süreliğine sessizleşir. […]