Köpeğim Hayatımı Kurtardı: Gerçekten Yaşamak ve Sevmek Üzerine

En iyi arkadaşım hasta ama o hala burada. Hala patisini tutup onunla kucaklaşabiliyorum. Hayatta gerçekten önem taşıyan anlar sadece bunlar. Ve bu deneyim sayesinde, yaşamda neyin önemli olduğu hakkında çok şey öğrendim.

Bazen ne kadar zor olsa da, değişimler ve kayıplar hayatımıza dokunuyor. Onlar olmadan, gerçekten dolu bir hayat yaşayamayız.

Ne kadar zor olsa da, değişim ve kayıp bize yaşamda neyin önemli olduğunu ve gerçekten yaşamanın ne demek olduğunu öğretir. Bize nasıl büyüyeceğimiz ve kim olduğumuzu daha net bir şekilde anlamamız için yardım ederler.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, hayatımın bir bölümünden diğerine geçerken birçok değişiklik yaşadım. Tüm bu değişim süreci boyunca bana tek yardım eden kişi en iyi arkadaşım, köpeğim Tucker oldu.

35 kiloluk golden retriever arkadaşım Tucker, bana hayatımın en karanlık döneminde geldi. Derin bir depresyonda boğulurken onu sahiplendim ve beni karanlıktan çıkaran meleğim oldu.

Tüm başarısız romantik ilişkiler, korkunç patronlar ve hayatımdaki yanlış yollar süresince yanımdaydı. Tüm kaos süresince beni sakinleştirdi ve ayaklarımın yere basmasını sağladı.

Biz dizi işten çıkarma, kötü ayrılık, uyuşturucu ve yiyecek bağımlılıklarının üstesinden geldikten sonra artık her şeyin yolunda gideceğini düşündüm. Çünkü Tucker ve ben karanlığın içinden geçip buraya gelmiştik. Ta ki bir yıl önce bir veteriner Tucker’ın burnunda beynine bağlı bir tümör olduğunu söyleyene kadar. Tümörün kansere dönüşme riski bir hayli yüksekti.

Tucker hasta olmasına rağmen, hala birlikte olacağımız zamanımız var. Bu deneyim sayesinde, yaşamda neyin önemli olduğu hakkında çok şey öğrendim.

Köpeğim Tucker’dan öğrendiğim en iyi derslerden bazıları:

Zamanınızın Kıymetini Bilin

Zamanımın büyük bir kısmını başka bir yerde olmak için harcadım – başka bir işte, başka bir ilişkide, başka bir mekanda. Daha iyisini ararken hayatı kaçırdım. En iyi arkadaşımın hasta olduğunu öğrendiğimde, komşunun çimenlerinin her zaman daha yeşil olmadığını anladım. Benim çimenlerimin sadece biraz suya ihtiyacı vardı.

Hayatımı bir uyurgezer gibi geçirdiğimi fark ettim. Uyanıktım ama her zaman geleceğe bakıyordum. Aslında hangi mekanda olduğum, hangi işi seçeceğim, hangi erkek arkadaşla ilişki kuracağım mutluluğumu etkileyemezdi.

Ama şimdi daha net görüyorum. Önemli olan, şu an derede durduğumuz. Şimdiye atfettiğim bu önem, aslında hayatımda eksik olan şeydi. Şimdi, bu anı yaşıyorum, kendimi daha önce hiç olmadığım kadar bolluk içinde, başarılı ve tatmin olmuş hissediyorum.

Her bir saatimizle ne yaptığımız bize kalmış. Sürekli “Yeterli zamanım yok” deriz. Ancak her an her şey olabilir. Köpeğimle ne kadar zamanım kaldığını bilmiyorum – bir saat, bir gün, haftalar, aylar – ama bu anımın olduğunu biliyorum.

Mutluluğu Şimdi Seçin

Bizim için önemli olan şeyler için daima yeterli zamana, paraya ve enerjiye sahip olduğumuza inanıyorum. Hastalık, boşanma veya sevilen birinin ölümü, gerçekten neyin önemli olduğunu hatırlatan şeylerdir.

Hayat hep ileri gider. Ama şimdi, sahip olduğumuz tek şeydir. O yüzden şimdi mutlu olmayı ve sevmeyi seçin. Gelecekte mutlu olmak için beklemeyin, çünkü bu bir hedef değil. Mutluluk, şimdiyi takdir ettiğimizde ve onu tamamen kucakladığımızda başlar.

Daha Derinden Sevin

Mutluluğu ve sevgiyi seçmek için sadece şimdimiz var. Onu uzakta ararsak asla bize gelemeyecek. Evet, en iyi arkadaşım hasta ama o hala burada. Hala patisini tutup onunla kucaklaşabiliyorum. Hayatta gerçekten önem taşıyan anlar sadece bunlar. Sevgi dolu bağlarımız fark yaratır.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca tanıdığım herkesi arayarak sevgisini ve desteğini istedim. Hayatta zor zamanlar geçirdiğimizde – işten çıkarılma, hastalık, iflas veya her neyse – yalnız olmadığınızı bilin.

Kolektif bir bilinçlilikte, birbirimizi desteklemek ve sevmek için bir araya gelen güç vardır. Bunları gösterdiğimiz insanlar ve başkalarına yardım etmek için harcadığımız enerji, hayatımızı daha güzel bir yer haline getirebilir.

En iyi arkadaşlarımızla veya ailemizle ne kadar zamanımızın kaldığını bilmiyoruz. Sadece şu an sevgiyi seçme şansına sahip olduğumuzu biliyoruz.

Mucizelere İnanın

Geçen hafta veteriner köpeğimin teşhisi üzerine konuşmak için beni ofisine çağırdı. Bana baktı ve “30 yıllık tecrübemde hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım ama köpeğiniz kanser değil” dedi. Gerçek bir mucizeydi!

Köpeğim bana umutlanmayı ve mucizelere nasıl inanacağımı öğretti.

Yine de sonsuza dek burada olmayacağını biliyorum. Bu deneyim, tüm ilişkilerin hediye olduğunu görmeme yardımcı oldu. Tüylü arkadaşım bana var olmayı ve daha derinden sevmeyi öğretti.

Uzun süre boyunca burada değiliz, iyi zamanlar için buradayız.

Tüylü arkadaşlarınızın size neler öğrettiği hakkında yorumlarınızı duymak isterim.

Shannon Kaiser – Yazar

Kaynak: https://www.huffpost.com/entry/my-dog-saved-my-life-what_b_4603964

Bir Cevap Yazın

Next Post

Tekerleğin İcadından Sonraki En İyi Fikir!

Sal Nis 7 , 2020
Size süper fikrimizi açıklıyoruz. Biliyorsunuz kitapkoala.com tüm elde ettiği gelirlerle sokak hayvanlarını tedavi etmeye çalışıyor. Bu ülkenin de en büyük iki problemi; 1) Canlılara yeterince şefkat göstermemek 2) Okumamak. Bu problemi tamamen ve tek seferde çözüyoruz. Şimdi… Eğer 200 kişiden fazla insanın olduğu bir şirkette çalışıyorsanız, şirketiniz her bir çalışanına kitap okuması […]