Korona Virüs Salgını Sırasında Duygusal Olarak Sağlıklı Kalma Yolları

Salgın nedeniyle yaşanan stres ve kaygısı yönetmek için kanıtlanmış teknikler

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüs salgını esnasında fiziksel olarak sağlıklı kalmamız için pek çok yöntem paylaşıyor. Peki, bu salgın sırasında psikolojik sağlığımızı nasıl koruyacağız? Etrafımızdaki birçok kişi korku içindeyken, duygusal olarak kendimizi nasıl koruyabiliriz?

Seyehat etmek zorunda kalmadığınız sürece seyehat etmeyin ama etmek zorundaysanız, kendi stresinizi ve endişenizi yönetmek için bazı araçlara ihtiyaç duyacağız.

İşte size de yardımcı olabilecek bazı stratejiler:

Vücudunuzu ve Duygularınızı Dinleyin

Kontrol edemediğimiz bir tehdit karşısında stres ve endişe yaşamamız doğaldır. Her insan bu tip durumlara farklı tepkiler verdiğinden, bedeninizin ve duygularınızın size ne söylediğine dikkat etmeniz gerekiyor:

 • Endişe, üzüntü, öfke veya dünyadan kopma hissi yaşadığınızda duygularınızı dinleyin.
 • Vücudunuzu dinleyin. İştahınızda bir değişiklik, daha önce tecrübe etmediğiniz bir ağrı ya da ateşiniz var mı?
 • Rahatsız edici semptomlar hissettiğinizde bedeninizi ve zihninizi dinlemek için duraklayın. Rahatsızlık hissini yönetemiyorsanız bir uzmandan yardım isteyin.

Önerilen Sağlık Uygulamalarını Hayatınıza Sokun

Korona virüs sırasında sizi ve sevdiklerinizi güvende tutacak bazı öneriler şunlar:

 • Hasta olduğunu düşündüğünüz insanlarla yakın temastan kaçının.
 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmaktan kaçının.
 • Hasta olduğunuzda evde kalın.
 • Bir peçeteye öksürün ve peçeteyi çöp kutusuna atın.
 • Sık dokunduğunuz nesne ve yüzeyleri ev temizleme spreyi ile temizleyin ve dezenfekte edin.
 • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
 • Ağzınızı ve burnunuzu tuzlu suyla yıkayın. 

Güvenilir Bilgi Kaynaklarına Erişin

Salgın hakkında nasıl bilgi alacağınızı seçebilirsiniz. Endişeli sevdiklerinizin panik içerisindeki sözlerine güvenmeyi seçerseniz, daha fazla stres yaşarsınız. Sağlık haberleri için en güvenilir kaynaklar CDC ve Dünya Sağlık Örgütü’dür.

Eğer kendinizi bunalmış hissediyorsanız, haberleri takip etmek konusunda mola verebilirsiniz. Aşırı endişe ve stresten kaçınmak için kendinize bazı sınırlar belirleyebilirsiniz.

Güvenilir Bilgileri Paylaşın

Kendinize bakmanın bir başka yolu, en yararlı bilgileri paylaşarak başkalarıyla da ilgilenmektir. Özellikle yararlı bir kaynak bulduğunuzda, bunu sevdiğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. İnsanları güvende tutan uygulamalar öğrendiğinizde, bunları endişeli sevdiklerinizle paylaşın.

Kişisel Bakım Yöntemleri

Stresli bir durumun ortasındayken bazı kişisel bakım yöntemlerini uygulayarak gündelik yaşamınızda kendinize fayda sağlayabilirsiniz:

 • Rutininizi koruyun.
 • Aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantı kurun.
 • İyi beslenin ve aktif kalın.
 • Yeterince dinlenin.
 • Keyifli aktiviteler yapın.

Korona virüs endişelerinin ortasında kontrol edemeyeceğimiz çok şey var gibi görünse de, her birimiz duygusal olarak sağlıklı kalmak için seçim yapabiliriz.

Corona Virüs’e ilişkin yayılım için güvenilir bir harita görmek isterseniz size John Hopkins’in hazırladığı siteyi kullanmanızı tavsiye ederim. Coronavirus COVID-19 Global Cases by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)

Bir Cevap Yazın

Next Post

Coronavirüs Bize Irkçılıkla İlgili Ne Öğretti: Yabancı Düşmanlığı

Sal Nis 7 , 2020
Bugün itibariyle Coronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 1666’ya, virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 68.500’e ulaştı. Semptomları nefes darlığı, ateş ve öksürüğü içeren Coronavirüs, raporlara göre Aralık ayında Çin-Wuhan’da bulunan Hunan deniz ürünleri marketinde ortaya çıktı. “Islak pazarlar” olarak adlandırılan bu markette canlı balıklar ve vahşi hayvan etleri çokça satılıyor. NPR muhabiri […]