Seyir Defteri 1 (Şubat Ayını Geride Bırakırken)

Kitap Koala olarak ilk ayımızı geride bıraktık ve söyleyebiliriz ki her şey umduğumuzdan çok daha iyi gidiyor. Şeffaf olabilmek ve sizi de tüm gelişmelerden haberdar edebilmek için her ay Seyir Defteri tutacağız. Gelecekte bu notlara bakarak dersler çıkarabilmek faydalı olacaktır. Öğrendiğimiz en iyi ders ise “Çok fazla sayıda iyi insan var.” Bugün itibariyle Kitap Koala’nın tam 2400 üyesi var. İlk bir ayda yaşadıklarımıza ilişkin genel gelişmeleri ise aşağıda bulabilirsiniz.

İlk ayımızı geride bırakırken günlük ortalama 50 siparişle yolumuza devam ediyoruz ve bu bizi aylık 50.000 TL ciroya kadar çıkardı. Kitapların alış ve satış fiyatları arasında yaklaşık olarak 5.000 TL’lik bir fon oluştu ancak reklam maliyetleri, web sitesi geliştirme, web bakım maliyetleri, kargo maliyetleri, müşteri hizmetleri merkezi ve yeni işe aldığımız iki kişiyi de hesaba katarsak ilk ay itibariyle yaklaşık olarak 10.000 TL civarında zarardayız. Sipariş sayımız günlük 200’e ulaştığında sürdürülebilir bir karlılık seviyesine ulaşacağımıza inanıyoruz. (Bu arada Kitap Koala’da ücretli çalışmaya başlayan iki harika insanımız oldu, biri Selinay Şahin diğeri ise Serkan Ecevit, ikisi de çok tatlılar ve işlerini tutkuyla yapıyorlar. Elbette Sola Unitas’ın diğer çalışanları da hem paketleme, kitapları karşılama, kolileme, kargolama gibi çalışmalarda destek vermeye devam ediyorlar. Henüz hala bebek bir yapı ama elbette yakında kendi ayakları üzerinde duracak.)

Lojistik konusunda şu ana kadar en iyi fiyatları aldığımız Sürat Kargo ile çalışmaya devam ediyoruz. Şimdilik diğer kargo şirketleri daha iyi fiyatlar vermiyorlar. Aslında teklifler almaya çalıştığımız Yurtiçi Kargo ve Aras Kargo henüz bizi pek dikkate almadı. Sipariş sayısındaki artış ile kargo maliyetlerinde bir azalma olacağını öngörüyoruz.

Bu ay birçok okuyucunun talebi ile “Kapıda Ödeme” ve “Kapıda Kredi Kartı İle Ödeme” gibi seçenekleri sunabildik. Ancak dürüst olalım, bazen müşterilerimize güvenerek bu seçeneklerle gönderdiğimiz ürünler alıcılar tarafından teslim alınmıyor ve dolayısıyla ödemeler yapılmıyor. Bu durum devam ederse bu seçenekleri kaldırabiliriz, çünkü zararımızı artırabilir. Aslında insanlar neden sipariş verdikleri ürünü almıyorlar, anlamıyoruz ama eminiz vardır bir gerekçeleri… Kapıda ödemeli kargolarda ürün geri geldiğinde bir de geri dönüş kargo ücretini ödemek zorunda kalıyoruz. Bu da üzücü ve gereksiz bir maliyet.

Bize destek veren harika insanlar var. Özellikle birkaç muhteşem insan kendi şirketlerindeki tüm çalışanlara bizi anlatan e-postalar göndermişler. O günlerde sipariş sayılarımız daha iyi oldu. Kendilerinin arkasından çok konuştuk. Elbette hep iyi şeyler söyledik. Onların çabalarını takdir ediyor ve kendilerini çok seviyoruz. Gerçek bir Kitap Koala ruhu örneği gösterdiler.

Ayrıntı YayınlarıMavi Bulut YayınlarıKoton KitapKöstebek YayınlarıArpa Yayınları, Sola Unitas YayınlarıMinval Yayınları, Zepros YayınlarıHayalevi bizi destekleyen yayınevleri arasındalar. Ancak Destek Yayınları, Doğan Yayınları, İletişim Yayınları, Remzi Yayınları, İnkılap Yayınları, Everest, Timaş ve Metis, gibi daha büyük yayınevlerinden şimdilik iyi fiyatlarla ürün alamıyoruz. Aracılar üzerinden almak durumundayız. Bu da karlılığı negatif etkiliyor. Sipariş sayımız artınca onlardan da daha iyi koşullarda kitap alabileceğimize inanıyoruz. Elbette siz de onlara bize diğer aracılara verdikleri fiyatlardan ürün vermeleri konusunda e-postalar gönderebilirsiniz.

Henüz fon yaratabilecek karlılığa ulaşamasak da görünürlüğü artırmak ve sokak hayvanları için küçük barınaklar yaptırmak istedik. Aslında bu konuda biraz kararsızız, çünkü hem kış bitiyor hem de henüz bir firma ile anlaşma sağlayamadık. Ancak yakın zamanda planımız netleşecektir.

Görünürlüğü sağlamak için reklam maliyetlerimiz de önemli bir sızıntı gibi görünüyor. Eğer siz de görünürlüğümüzü sağlamak için paylaşır, diğer hayvansever insanlara ve/veya ünlülere Kitap Koala’dan bahsederseniz maliyetlerimizde düşme gerçekleşebilir ve sipariş sayılarımız artabilir. Bu arada sadece sitemize bile girmeniz Alexa ve Google açısından değerliliğimizi artırdığından büyük fayda yaratıyor. İsterseniz açılış sayfanız haline bile getirebilirsiniz. Böylece fark bile etmeden fayda sağlamış olursunuz.

Sokak hayvanlarına yardım etmek demek, sadece fiziksel olarak yaralarını sarmak demek değildir, bazen birine bahsetmek, bazen paylaşmak, bazen kitap okumaktır. Ve kendinizi çok iyi hissetmenize sebep olabilir.

Elbette biliyorsunuz ki bu projenin amacı sokak hayvanlarına ambulans ve sağlık destek sistemi kurmak ama aynı zamanda iyiliği finanse eden farklı ticari şirketler geliştirmek. Özellikle bu sürede gelen bir mesaj bizi çok mutlu etti. Lösemili çocuklara destek olmaya çalışan bir grup bizi arayarak onların da nasıl böyle bir proje yapabilecekleri konusunda bizden görüş aldılar. Ticareti iyilik için kullanma planımız belki bir gün tüm dünyaya yayılır ne dersiniz?

Umut Kısa, 16.03.2018

Bir Cevap Yazın

Next Post

Seyir Defteri 2 (Mart 2018'i Geride Bırakırken)

Sal Nis 7 , 2020
Mart ayını geride bırakırken 3429 üyeye ulaşabildik. Sizlerle büyümek bize güç ve cesaret veriyor. Beklentimizin aksine sipariş sayılarımız bir önceki ayın altına gerilese de toplam ciro bir önceki ayın üzerine çıktı. Sizi finansal verilerle sıkmak istemediğim için bu bölümde ifade etmiyorum ama rakamları merak edenler sayfanın en altına bakarak daha net bir tablo görebilirler. Site üzerinde […]