Seyir Defteri 2 (Mart 2018’i Geride Bırakırken)

Mart ayını geride bırakırken 3429 üyeye ulaşabildik. Sizlerle büyümek bize güç ve cesaret veriyor. Beklentimizin aksine sipariş sayılarımız bir önceki ayın altına gerilese de toplam ciro bir önceki ayın üzerine çıktı. Sizi finansal verilerle sıkmak istemediğim için bu bölümde ifade etmiyorum ama rakamları merak edenler sayfanın en altına bakarak daha net bir tablo görebilirler.

Site üzerinde teknik güncellemeler ve iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Mart ayı içerisinde sunucu maliyetlerini yükseltse de ölçeklenebilir bir bulut sunucu sisteminde faaliyet göstermeye başladık. Hala önemli optimizasyon problemleri var ama yeni yatırımlarla ilerlemeler devam edecektir.

Sitede yapılacak çok geliştirme var. Yeni oluşumuz nedeniyle hala en iyi hizmeti verdiğimizi iddia eder bir düzeyde değiliz ancak her gün gelişimin garantisini verebiliyoruz. Her geçen gün daha sistemli hale geliyoruz. İlk operasyonel hedefimiz hız üzerine. Temin ve tedarik sürecimiz, sipariş sayımız arttıkça hızlanacak. Sipariş kalemleri arttıkça da dağıtımcılarımızla daha avantajlı koşullarda çalışacağız.  Depo maliyetlerini karşılayabilir seviyeye geldiğimizde daha fazla stok tutabileceğiz. Tüm bu zincir, sistemimize hız ve kar olarak yansıyacak. Zincirin ilk halkasında siz varsınız. Sesimizi duyurmanıza, sesimiz olmanıza çok ihtiyacımız var.

Kurulumun başlangıç aşamasında olduğumuzdan bazı ilkelerimizden de bahsetmek istiyorum. Çünkü sosyal medya üzerinden bazı sorular alıyoruz. Özellikle “Şu neden yapılmadı, bu neden olmadı.” gibi sorulara kolektif bir cevap olabileceğine inanıyorum.

Öncelikli olarak kitapkoala.com evrensel bir yapı. Bu şu anlama geliyor, herhangi bir din, ülke, ırk ve ideolojiyi temsil etmiyor. Karar alırken kendimizi sanki yönetim kurulunda hayvanlar varmış gibi hayal ediyoruz. Buna bir örnek verecek olursak, örneğin bir siyasi yapı bize “Sizin projenizde birlikte yürüyebilir miyiz?” dediğinde bu ilkemiz gereği şöyle cevap veriyoruz: “Hayvanların ideolojisi yoktur.” Ya da ırklar, ülkeler, sınırlar devreye girdiğinde yine hayvanların bizim “Siyasi Sınırlar” dediğimiz kavramları önemsememesinden dolayı biz de bu kavramları ve bu kavramların türevlerini pek önemsemiyoruz. 

Yönetim kurulu toplantımızdaki kedi üyemize “insan ideolojilerine yaklaşımımız nasıl olmalı” diye sorsak, bize muhtemelen şu cevabı verirdi “bunun kuracağımız sağlık sistemi ile alakası nedir? Ben buraya kedi türleri arasındaki fikir ayrılıklarını taşıyor muyum?”  Hayvan dostlarımız ideolojilerle sınırlanmama konusunda oldukça netler. Bu kitapkoala’nın evrensel duruş noktasıdır.

Zaman zaman hayvanseverlerin, insanları sevmediğine ilişkin önyargılı duruşu da bizim ilkelerimiz arasında şu şekilde yer alıyor. “Doğadaki tüm canlıları ve cansızları seviyoruz.” Elbette kitapkoala, tüm yaradılmışlar arasında en fazla boşlukta bırakılmış olduğunu düşündüğümüz kısımda yer aldığı için bizim en fazla rol almak istediğimiz alan oldu.

Bir diğer önemli ilkemiz ise “Mücadeleci Aktivist” olmamamız. Hiç kimse ile savaşarak, kötüleyerek, öfkelenerek ilerlemeyeceğiz. Tek ölçümüz şefkat olacaktır. Sadece sokak hayvanlarına değil, aynı zamanda onlara dahi kötü davrananlara şefkatli olarak nasıl ilerleyebiliriz sorusunun peşinde olacağız.Nisan ayı sonunda yine sizinle harika gelişmeleri paylaşmak dileğiyle… 

Bu arada destek olmak için sitemizden çıkmadan destekleyen yayıncılarımıza ve ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Umut Kısa, 12.04.2018

ÖZET FİNANSAL BİLGİLER

Bir Cevap Yazın

Next Post

Bu Ay Neler Oldu? Seyir Defteri 3 (Nisan 2018)

Sal Nis 7 , 2020
Nisan ayında çok yorulduğumuzu ifade etmeliyiz. Ay’ın mı, Merkür’ün mü etkisi yoksa tüm Samanyolu toplanıp karar mı aldı bilinmez operasyonlarımızda aksamalar oldu. En uygun fiyatları aldığımız Sürat Kargo maalesef önemli gecikmeler ve hayal kırıklığı yaşattı. Elbette okuyucular da haklı olarak bize kızdılar ve memnuniyetsizlik bizim hanemize yazıldı. Neyse ki çözemediğimiz bir sorun, […]