En İyi Kitap Uyarlaması Video Oyunlar

Video oyunların hayatımızdaki yeri giderek daha da kapsayıcı bir hal alıyor. 2000’lerin başında çocukların yaptığı bir aktivite olarak tanımlanan video oyunlar, teknolojinin ve oyunların da gelişmesiyle beraber yaş gözetmeksiniz hepimizin iyi zaman geçirmek için tükettiği bir eğlence aracına dönüşmüş durumda.

Video oyun sektörü büyüyüp geliştikçe yapılan oyunların da kalitesi hem teknik hem de içerik bakımında son derece şaşılacak boyutlara ulaştı. Peki bize muhteşem büyülü atmosferler yaratan bu oyunların kitaplarla alakası ne seviyede? Bu yazımızda sizlere kitaplardan ya direkt ya da dolaylı olarak uyarlanan oyunları derledik.

Witcher Serisi

Witcher serisi kitaplardan uyarlanan en popüler oyunların başında geliyor. Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin, avını izlemek için çeşitli doğaüstü yetenekleri kullanan bir canavar avcısı olan Rivia Geralt’ı merkeze koyarak yazdığı bu seri açık-dünya aksiyon oyunları arasında kendisine sarsılmaz bir yer edindi.

Seri, Polonya için bir gurur kaynağı haline gelmiş durumda. 2011 yılında dönemin Polonya başbakanı tarafından Obama’ya Witcher serisinin ikinci oyunu olan The Witcher 2: Assassins of Kings’e ait bir kopyanın hediye edildiğini hatırlatalım.

Rivyalı Geralt bir Witcher’dır. Henüz küçük bir çocukken seçilmiş, eğitilmiş, büyülerle donatılmış ve mutasyon geçirmiş bir canavar avcısı. Acımasız, tekinsiz, karanlık ve canavarlarla dolu bir dünyada yaşar. Onun dünyasında peri masalları hiç de saf değildir. Pamuk Prenses bir haydut çetesinin başındadır. Güzel ve Çirkin’deki roller çok farklıdır. Üç dilek hakkı sunan cinlerle karşılaşmak bile istemezsiniz. Masumların savunucusu Geralt, kızları canavara dönüşmüş Ensest krallarla, intikam hırsıyla yanan cinlerle, âşık vampirlerle ve daha nicesiyle karşılaşıyor. Hepsi çok tehlikeli ve hiçbiri göründüğü gibi değil.

Assassin’s Creed

Assassin’s Creed serisinin direkt olarak kitaptan uyarlandığı söylemek zor olsa da serinin, Vladimir Bartol’un tarafından 1938 yılında Slovenya’da yayınladığı dilimize de “Fedailerin Kalesi Alamut” olarak çevrilen kitapla çok büyük benzerlikler taşıdığını söyleyebiliriz.

Hasan Sabbah’ın, Alamut Kalesinin, fedailerin ve cennet bahçelerinin hikayesi. Bir tarafta Hasan Sabbah’ın yeryüzü cennetiyle yeni tanışan güzel köleler, diğer tarafta onun en güvenilir savaşçıları olan fedailer.

Metro

Dmitry Glukhovsky’nin Metro kitap serisinden uyarlanan video oyun serisi, yarattığı atmosfer ve mekan tasvirleriyle öne çıkan, son zamanların en başarılı oyun serilerinden biri olmuş durumda.  

Yıl 2033… Nükleer savaş sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanamaz halde… Hayatta kalan birkaç bin kişi yeraltına, dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Moskova Metrosu’na sığınıyor. Burası insanoğlunun son kalesi.
Yıl 2034… Nükleer kıyamet sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanmaz halde.
O gün yalnızca Moskova Metrosu’nda yolculuk edenler hayatta kaldı. Dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Metro, insanoğlunun son kalesi. WDNCh istasyonunda olanların üzerinden bir yıl geçti. Metro’nun öbür yakasındaki Sevastopolskaya istasyonu yardım bekliyor. Kervanların oraya neden ulaşamadığını kimse bilmiyor.
Yıl 2035… Üçüncü Dünya Savaşı yirmi yılı aşkın bir süre önce dünyayı yok etmiş, yaşama dair izler yeryüzünden tamamen silinmiştir. Nükleer saldırının yakıp yıktığı koskoca şehirler artık toz ve külden ibarettir. Her şey paslanıp çürümekte, uydular yörüngede başıboş bir halde dönmektedir.

Onur Yalcin

Bir Cevap Yazın

Next Post

Hayvanları Konu Alan Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Per Nis 16 , 2020
Koalacıların kitap koala’yı çevrelerine anlatırken, “hayvan sevgisi” ve “kitap sevgisi” şeklinde tanımladıklarını görüyoruz. Biz de, kitap koalanın özünü bu kadar iyi özetleyip bulduğu her mecrada bizden bahseden koalacılar için içleri hayvan sevgisi dolu olan kitaplar listesi hazırladık. Evlerimize kapandığımız bu dönemde sizin için hazırladığımız listedeki bu kitapları okuyarak hem hayvan […]