İyi Bir Sosyal Açılım Nasıl Yapılır?

Sosyal açılımlar ne işe yarar?

Sosyal açılımlar, birbirimizin bireyselliğini keşfedip dışa vurarak normlarımızın, sosyal alışkanlıklarımızın ve günlük rutinlerimizin dışına çıkmamız için bize bir fırsat veriyor. Bu aynı zamanda bir ‘kendini açma’ yolu gibi çünkü kendinizi ifade etme, keşfetme, besleyip geliştirme ve minnettar olma fırsatı sunuyor.

Peki nasıl sosyal bir açılım yaratabilirsiniz?

Normalde bir insan, kasti bir şekilde kendini ifade ederek sosyal bir açılım yaratabilir. Kafe çalışanıyla yaptığınız sabah sohbetinde hafif bir değişiklik yaptığınızı düşünün:

Çalışan: Merhaba, ne alırdınız?
Siz: Bir tane büyük boy kahve lütfen.
Çalışan: Tamamdır, iki dolar tutuyor.
Siz: Yeniden insana dönmek için az bir miktar. Buyurun.

Burada normları kırarak ufak bir espri yapıp senaryonun dışına çıkıldı; küçük bir sosyal açılım yarattınız. Bunu yaparak çalışana espri anlayışınızı tanıması ve size kendi espri anlayışıyla karşılık vermesi için bir fırsat tanıdınız. Bu sayede ona rolünden çıkma ve size kendi bireyselliğiyle yanıt verme şansı vermiş oldunuz. Teklifinizi doğru bir şekilde kabul ederse bu durum birbirinizin bireyselliğini karşılıklı olarak takdir etmenizle sonuçlanır. Espri yapmak bu tarz takdire dayılı bir etkileşime giden kapıyı açmak gibidir. Karşı taraf da yaptığınız şeyi takdirle karşıladığı zaman sosyal açılımlar başarılı olur.

Sosyal açılımlar kendimizi ifade etme kapasitemizle, bireylerarası minnettarlığı birleştiriyor; doğru zamanda basit bir gülümseme ya da espri patlatmaktan, yaratıcı bir cömertlikle etkili jestler yapmaya kadar. Toplumsal rollerimizden ve normlarımızdan çıkmamızı sağlayan kendimizi ifade edebileceğimiz birçok yöntem var: Sözleri (iltifat, espri), jest ve mimikleri (yüz ifadesi, göze çarpan bir hareket), teklifleri, (hediye), kibar hareketleri, şakacı olmayı ve dış görünüşü (giyim tarzı) bunlardan
birkaçı olarak sayabiliriz.

NOT: Yukarıdaki yazı “Berbat Olmak Üzerine Bir Teori” kitabının 30 ve 31 numaralı sayfalarından alıntılanmıştır. Kitap görseline tıklayarak ilgili kitaba ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Next Post

Bir Solukta Okunacak 10 Kitap

Cts May 16 , 2020
İçinde bulunduğumuz gündem sebebiyle odaklanma konusunda sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Fakat yine de zihin sağlığımız için, bizi gündelik kaygılarımızdan kurtarıp başka bir şeyin de mümkün olabileceğini hatırlatan eserlerde kaybolmaya ihtiyacımız var. Sizlere “bir solukta okunacak 10 kitap” listesi hazırladık. Kısa olması sebebiyle çabucak okuyabileceğiniz ama aynı zamanda uzun yıllar etkisini hissedeceğiniz […]