Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları Kitabından 10 Alıntı

Hayatta seçim hakkımızın olmadığı tek kavramdır aile. Aile kavramı ve ebeveyn-çocuk bağı üstüne yazılan en iyi kitaplardan olan “Olgunlaşmamış Ebeveynlerin Yetişkin Çocukları” kitabından sizler için 10 alıntı derledik.

Keyifli okumalar!

1-

Baskıcı ya da cezalandırıcı aile ortamları, özgür düşünceyi ya da kendini ifade etmeyi teşvik etmez ve dahası zihnin gelişmesine olanak sağlamaz.

2-

İnsanların ya da ebeveynlerin; Ne kadar etkilendiğinize aldırmadan istedikleri her şeyi yapma hakları varmış gibi, sizi utandırmaya ve suçlu hissettirmeye çalışıp çalışmadıklarını fark etmeye çalışın..

3-

Bizim kültürümüz, erkeklerin daha az duygusal ihtiyacı olduğunu ileri sürmektedir. Ancak intihar ve şiddet oranlarına bakıldığında bunun doğru olmadığı ortaya çıkmaktadır.

4-

İçselleştirici insanlar aşırı duygusaldır ve her şeyi diğer insanlardan daha fazla fark ederler.

5-

Eski ebeveynler, çocuklarının duygularıyla ilgilenmezdi. Çünkü onlar anne baba olmayı, çocuklarına nasıl davranacaklarını öğretmek olarak görüyordu.

6-

Başkaları tarafından görülmemenin verdiği yalnızlık duygusu, fiziksel yaralanma kadar temel bir acıdır ve bu acı içeridedir, dışarıdan görülmez.

7-

Güçlü ve her şeyin üstesinden gelmek zorunda olan çocuklar, kendi duygularına karşı reddedici bir tutum geliştirebilirler.

8-

Duygusal olgunluğu olmayan anne babalar, çocuklarının kendilerini mutlu edeceklerine dair bir fanteziye sahip olurlar. Çocukları kendi ihtiyaçlarıyla ilgilenmeye başlayınca yoğun bir kaygıya kapılırlar ya da hastalanırlar.

9-

Olgunlaşmamış ebeveynlerin çocukları, ilişkilerinde genellikle duygusal yalnızlığa razı olurlar çünkü eski ev hayatlarında olduğu gibi bu durum onlara normal gözükür.

10-

Duygusal bağ, cinsiyete bakılmaksızın insanlığın temel gereksinimidir.

Ebeveynleriniz zor muydu? Olgunlaşmamış veya duygusal olarak erişilebilir durumda değiller miydi?
Eğer duygusal olarak olgun ve erişilebilir olmayan ya da bencil bir ebeveynle büyüdüyseniz; öfke, yalnızlık, ihanet ya da terk edilme gibi duyguları çok uzun süredir hissediyor olabilirsiniz. Çocukluğunuzu duygusal ihtiyaçlarınızın karşılanmadığı, hislerinizin yok sayıldığı ve ebeveynlerinizin davranışlarını telafi etmek için yetişkin düzeyinde sorumluluk almanız gerektiği bir süreç olarak hatırlayabilirsiniz.
Bu yaralar iyileşebilir ve hayatınızda ileriye doğru gidebilirsiniz.

Büyük bir atılım içeren bu kitapta Dr. Lindsay Gibson, duygusal olarak olgunlaşmamış ya da erişilebilir olmayan ebeveynlerin yıkıcı doğalarını açığa çıkarmaktadır. Bu tür ebeveynlerin ihmal edilme hissini nasıl yarattıklarını görecek ve çocukluğunuzun neden olduğu karışıklık ve acıdan kurtulmanın yollarını keşfedeceksiniz.
Duygusal olarak olgunlaşamamış ebeveynlerin etkilerinden kendinizi kurtarabilir, gerçek doğanızı yeniden kazanabilir, onlara nasıl davranacağınızı kontrol edebilir ve hayal kırıklığından sakınabilirsiniz. Daha iyi bir yaşam inşa etme yolunda olumlu ilişkiler kurabilmeniz için bu kitap güçlü bir rehber olacaktır.

Onur Yalcin

Bir Cevap Yazın