2018’in En Sevdiğimiz Kitapları

2018’in En Sevdiğimiz Kitapları

686
PAYLAŞ

Herkese merhaba,

2018 yılını geride bıraktık. 2019’un henüz ilk günlerindeyiz sayılır. Sola Unitas Yayınları için hem verimli hem de güzel bir yıl oldu. Yayınevinden çıkan tüm kitapların faydalı, ilgi çekici ve özenle çalışılmış olduğunu düşünüyorum. Ben de bu makalede, sizin için en sevdiğim beş Sola Unitas kitabından bahsedeceğim.

1. Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi:

“Çocuklukta İhmalin İzi: Boşluk Hissi”, Jonice Webb tarafından kaleme alınmış ve Gülsün Arıkan tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Kitabın oldukça derin anlamlar taşıdığını söyleyebilirim. Bazen yalnız, mutsuz ve hayattan kopuk hissettiğimiz olur. İşte, bunların sebebi yaşadığımız boşluk hissi olabilir. Siz de bu kişilerden biriyseniz eşinize yeteri kadar bağlı olmadığınızı düşünebilirsiniz, diğer insanlar kadar derinden sevemezsiniz ya da kendinizi mutlu hissetmezsiniz. Bu gibi konularla ilgili olarak kitabın içerisinde birçok örnek bulabilirsiniz. Bu kitap, milyonlarca kişinin hayatına katkı sağlamıştır. Siz de okunması gereken listenizin en üstüne ekleyebilirsiniz.

2. Pooh’nun Tao’su

“Pooh’nun Tao’su”, Benjamin Hoff tarafından kaleme alınmış ve Umut Kısa tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Kitap, Taoizm’i konu alıyor. Winnie-the-Pooh ile Taoizm’i birleştiriyor. Liderlik, felsefe, edebiyat ve dünya kültürleri alanlarında çalışma kitaplarından biridir. Kitabı okurken hem Taoizm hakkında en yalın hâliyle fikir sahibi olabileceksiniz hem de Pooh ve arkadaşlarının diyaloglarına kimi zaman gülecek kimi zaman da onlar hakkında düşüneceksiniz. 

3. Kori’nin Hikâyesi

“Kori’nin Hikâyesi”, Jeanne Kraus tarafından kaleme alınmış ve Şirin Aydiner tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Kitap APA (Amerikan Psikoloji Derneği) tarafından önerilmiştir. Kori, DEHB ile yaşayan bir çocuktur. Kendi kendine sık sık düşünür; “Bir yığın harika fikrim var ama onları açıklamak çok zor. Bu çok sinir bozucu!”, “Ama tüm oyun boyunca dikkatimi toplamak çok zor.” Bu kitap, sizin ve çocuğunuzun bu soruların ve sorunların üstesinden gelmesinde gerçekten faydalı bir rehber olacak.

4. Yoksa Annem Bir Deniz Kızı mı?

“Yoksa Annem Bir Deniz Kızı mı?”, Tania Unsworth tarafından kaleme alınmış ve Denis Gürcü tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Kitap, Stella’nın annesinin hikâyesini aramasını anlatıyor. Bu yolculukta başına iyi ve kötü şeyler geliyor. Stella, sorularına cevap bulabilmek için yine de hedefinden vazgeçmiyor. Ateş gibi parlayan bir kolyeden sessiz bir ırk, denizin kelimelerini fısıldıyor. Acaba, Stella annesinin sırrını öğrenebilecek mi? Bu kitabı hem yetişkinler hem de çocuklar okuyabilir. Hem çocuklar hem de yetişkinler bu kitaptan çok şey öğrenecekler.

5. Küçük Penguen Serisi

Bu seri üç kitaptan oluşuyor: “Küçük Penguen’i Hıçkırık Tutarsa”, “Küçük Penguen Uyanık Kalırsa” ve “Küçük Penguen ve Lolipop” Bu üç kitap, 3-6 yaş arası çocuklar için uygun. Bu seri kitapları çocuklarınıza uyku öncesinde okuyabilirsiniz ya da interaktif özellikler taşıdığından çocuğunuzla eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayabilir.

Umarım, hepsini çok beğenirsiniz. Keyifli okumalar…

Yazan: Hale Özdemir