Hayvanları Konu Alan Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Koalacıların kitap koala’yı çevrelerine anlatırken, “hayvan sevgisi” ve “kitap sevgisi” şeklinde tanımladıklarını görüyoruz. Biz de, kitap koalanın özünü bu kadar iyi özetleyip bulduğu her mecrada bizden bahseden koalacılar için içleri hayvan sevgisi dolu olan kitaplar listesi hazırladık.

Evlerimize kapandığımız bu dönemde sizin için hazırladığımız listedeki bu kitapları okuyarak hem hayvan dostlarımızı daha iyi anlayıp onlarla birçok maceraya atılabilir hem de okuma alışkanlığınızı pekiştirebilirsiniz. Listemizdeki kitapları, hayvan sevgisi ve okuma alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmak için çevrenizdeki insanlara da hediye edebilirsiniz. Bundan güzel hediye mi olur?

Peki listedeki bu kitapları okurken neler yapacak/yaşayacağız?

  • Sokak Kedisi Bob’ la bir kedi, bir insanın hayatını nasıl değiştirebilir? bunu göreceğiz.
  • Sevgi Bağı kitabıyla iki gözü de görmeyen bir kedinin hayata tutunma hikayesini okuyacağız.
  • Winn-Dixie Sayesinde herkesin hayatta birtakım şeyleri kaybettiğini ama her şeye rağmen hayatın devam ettiğini ve yaşamın bize yeni umutlar sunduğunu göreceğiz.
  • Vahşetin Çağrısı ile bir köpeğin zihin dünyasına gireceğiz.
  • Doğrudan bir hayvanın bakış açısından yazılmış ilk kitaplardan biri olan Siyah İnci ile hayvanlara eziyetin ne demek olduğunu özümseyeceğiz.

1- Siyah İnci – Anna Sewell 

Anna Sewell (1820-1878): İngiltere’de Norfolk kentinin, Great Yarmouth kasabasında doğdu. Bir atın otobiyografisi olarak kurguladığı tek kitabı Siyah İnci’yi, hastalığının ölümcül olduğunu öğrendikten sonra, son beş yılında yazdı. Kitabın esin kaynağı, hayvanlara eziyet edilmesine, özellikle de koşum atlarına sabit mengene kayışı takılmasına duyduğu büyük öfkeydi. Amacının, “insanları atlara şefkat ve sevgi göstermeye, anlayışlı davranmaya teşvik etmek” olduğunu yazmıştı. Sewell’ın ölümünden birkaç ay önce yayımlandığında büyük ilgi gören Siyah İnci, tüm zamanların en çok okunan klasiklerinden biridir.

2- Winn-Dixie Sayesinde – Kate DiCamillo

Winn-Dixie Sayesinde 10 yaşındaki Opal’in öyküsü. Bir yaz günü, Opal Buloni birkaç şey almak için süpermarkete gider ve eve bir köpekle geri döner. Winn-Dixie, sıradan bir köpek değildir. Büyük ve çirkin bir köpek olmasına karşın, yüzünde çok güzel bir gülümseme vardır. Opal, tüm sevgisini Winn-Dixie’ye verir ve onun sayesinde çok ilginç insanlarla tanışır, yeni arkadaşlıklar kurmaya başlar. Winn-Dixie sayesinde üç yaşında onları terk eden annesi hakkında babasıyla konuşmayı başarır. Opal, Winn-Dixie ve sahip olduğu yeni dostlarıyla yalnızlığını unutur.

3- Vahşetin Çağrısı – Jack London

Dünya edebiyatında kendi kendini yetiştiren yazarların en yetkin örneklerinden biri olan Jack London, en güçlü ve etkileyici yapıtlarından biri sayılan Vahşetin Çağrısı’nda, kızağa koşulan bir kurt köpeğinin amansız yaşam savaşını anlatır.

4- Sevgi Bağı – Gwen Cooper

“Cesur ve kararlı bir kedi olan Homeros’un kimi zaman neşelendirecek, kimi zaman hüzünlendirecek sevgi dolu hayat hikâyesi.”

5- Mutluluk – Dean Koontz

Dünya sizi mutlu eden bir armağandır. Köpekler bunu bilir. Biz hep mutluyuzdur, insanların mutluluğu reddettiğini gördüğümüz zamanlar hariç. O zaman sizin için üzülürüz.

6- Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak – Stephane Garnier

“Kediler bizi ezelden beri büyüler. Onları gözlemler ve anlamaya çalışırsak o güçlerinde, tavırlarında, özelliklerinde, alışkanlıklarında, küçük deliliklerinde yani huzur içinde yaşamaya ve mutlu olmaya dair yeteneklerinde büyülü bir şeyler olduğunu görürüz.

7- Martı Jonathan Livingston – Richard Bach

Durgun denizin minik dalgacıkları üzerinde, güneşin altın gibi ışıldadığı pırıl pırıl bir sabahtı. Sahilden bir mil uzaklıkta, denizi kucaklarcasına ilerleyen bir balıkçı teknesi, martılara kahvaltı zamanının geldiğini haber veriyordu. Binlerce martı, bir lokma yiyecek için mücadeleye girişmişti bile. İşte zor bir gün daha başlıyordu.

8- Momo – Michael Ende 

Momo elinde bir çiçek, koltuğunun altında bir kaplumbağa ve gizemli Hora Usta’nın da yardımıyla koskoca duman adamlar ordusunun karşısında tek başına durur. Acaba Momo, zamanı çalan adamları tek başına alt edebilecek midir?

9- Sokak Kedisi Bob – James Bowen

Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının ne denli değişeceğini bilmiyordu. Kıt kanaat geçiniyordu ve son ihtiyacı olan şey bir kediydi. Oysa tanıştıktan sonra ayrılmaz bir ikili oldular ve birbirlerinin yaralarını sardılar. Sokak Kedisi Bob herkesin yüreğine işleyecek, umut dolu ve sıcacık, gerçek bir hikâye…

10- Dewey Dünyanın Kalbine Dokunan Kütüphane Kedisi – Vicki Myron

Dünyanın En Ünlü Kedisi Dewey’in Öyküsü Yayınlandığı ilk günde dünyada rekor ilgi gören ve sıradışı öyküsüyle tüm dünyada insanları derinden etkileyen, yüreklerini ısıtan Dewey şimdi Türk okuyucularıyla buluşuyor…
Dewey inanın sizin hayatınızı derinden etkileyecek.

One thought on “Hayvanları Konu Alan Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Bir Cevap Yazın

Next Post

Solo Annenin Survivor Seyir Defteri

Cts Nis 18 , 2020
Kitap okumanın faydası nedir? Neden kitap okumalıyım sorusuna binlerce farklı cevap verilebilir elbette. Benim bu cevaplar arasında en etkili olduğunu düşündüğüm cevabı sizlerle paylaşacağım. Bu cevap her ne kadar buram buram pragmatist bir söylem olsa da, kendi gözlemlerime göre genel kitle söz konusu olduğunda etki gücü en yüksek olan da […]