Solo Annenin Survivor Seyir Defteri

Kitap okumanın faydası nedir? Neden kitap okumalıyım sorusuna binlerce farklı cevap verilebilir elbette. Benim bu cevaplar arasında en etkili olduğunu düşündüğüm cevabı sizlerle paylaşacağım. Bu cevap her ne kadar buram buram pragmatist bir söylem olsa da, kendi gözlemlerime göre genel kitle söz konusu olduğunda etki gücü en yüksek olan da bu:

Günümüz teknolojisinin nimetlerinin de yardımıyla; ufak bir çaba ve minicik bir maddi karşılık vererek aldığımız kitapla; bir insanın onlarca yıl boyunca biriktirdiklerini, tecrübeleri, hayattan çıkardığı dersleri satın alıyoruz aslında. Hem de onun, bu kıymetli tecrübelere ulaşma yolunda verdiği can yakıcı imtihanları yaşamadan. İşte “Solo Annenin Survivor Seyir Defteri” böyle bir kitap.

Kitabın konusunu tek cümle ile özet geçecek olursam kitap, yazarın tabiriyle “solo/yalnız anne” nin iki çocuğuyla beraber hayatı sırtlanmasını anlatıyor. Birinci tekil şahısla, eğmeden-bükmeden samimi ve akan giden bir dille. Kitabı okurken okuma eyleminden çok, yıllardır tanıdığınız bir dostunuzla sohbet ediyormuş, dertleşiyormuş gibi hissediyorsunuz. Yazarla aranızda hiçbir filtre yok. Size kendini anlatıyor, sizi anlatıyor, yer yer kendi yaşadıklarından cesurca çıkarımlar yapıp size hem güç veriyor hem de farkındalık yaratıyor.

Yazının girişinde sığ bir şekilde kitap okumanın faydasına değinmiştim. Şimdi biraz daha insancıl bir faydaya değinelim: Ben bu kitabı okumasaydım bir memurun yalnız bir anne ve çocuğuyla karşılaştığı an kendisine uzatılan nüfus cüzdanına bakıp anne ve çocuğun soyadlarının farklı olduğunu gördüğünde anneye attığı o birkaç saniyelik bakışın bir kadının içinde ne fırtınalar kopardığını nereden bilecektim?

Bu kitap bana neler anlatacak/öğretecek/yaşatacak?

  • Çevremde şiddet gören bir kadın var onun için ne yapabilirim?
  • Bilgimin olmadığı durumlarla ilgili yaptığım o “kıymetli” yorumlarım karşımdaki kişileri nasıl etkiliyor?
  • Ben “yalnız bir anneyim” bana neler önerirsiniz?
  • Ben “yalnız bir anne” değilim erkeğim, elfim, şuyum-buyum ve yalnız annelerin yardıma ihtiyaç duran “zavallı” bireyler olmadığını biliyorum fakat onlara en azından zarar vermemek için ne gibi tutumlarda bulunmalı, ne gibi farkındalıklar edinmeliyim?
  • Ve hatta “erkekler için ilk buluşmada yapılmaması gerekenler”
  • Atıf yapılan muhteşem kitaplar.

Altını Çizdiklerim

Gurur duymak bir emek sonucu olabilir, biyolojiyle otomatik olarak edinilmiş bir hak asla olamaz.

Ruh sağlığı bozuk birinin duygu durumuna kafa yormaktan daha mühim işlerim var benim

Düzelmek istemeyen bir insanı düzeltmeye harcadığınız emek ve gayretle gerçekten çok başka şeyler yapılabiliyor!

Bu kitaptaki yazılar bir “solo anne” olarak iki küçük çocuğumla baş başa bir hayata başladığım günden şu ana kadarki iç dökümlerim, bloğumda ya da sosyal medyada paylaştığım ve sizlerle buluşmama neden olan yazılarım; anlattıkça güçlendiğim, farkında olmadan güç verdiğim hikâyem. Umarım bu kitap tüm ihtiyacı olan kadınlara umut olur. Hiçbiriniz yalnız değilsiniz, kimse yoksa ben varım. Ve balkonumda hepinize yer var.

Onur Yalcin

One thought on “Solo Annenin Survivor Seyir Defteri

Bir Cevap Yazın

Next Post

Albert Einstein'ın Favori Kitapları

Per Nis 23 , 2020
Olympia Academy’i duydunuz mu? Albert Einstein da birçok dahi gibi kitapları çok seven, çok fazla kitap okuyan bir bilim insanıydı. Arkadaşlarıyla beraber; fizik, matematik ve felsefe üzerine okumalar/tartışmalar yapmayı çok seviyordu. Bu topluluğa espirili bir isim bile taktılar: Olympia Academy. Bu yazımızda sizlere Einstein’ın Olmypia Academy’de okuduğu kitaplardan bir derleme […]