Etkili İletişim İçin Mutlaka Okumanız Gereken 6 Kitap

Üniversitede kitle iletişimi dersimize giren hocamızın tüm sınıfı kahkahalara boğan anısını hiç unutmam. Hocamız abisini ziyarete gittiği bir gün evde ciddi bir huzursuzluk olduğunu seziyor. Abisinin kızı, çocukluk çağı ile yetişkinlik çağı arasındaki o meşhur geçiş dönemi olan ergenlik döneminin tüm duygusal yoğunluğuyla ortalığı birbirine katıyor. Abisinin kendisinden, “iletişimci adamsın bi’ konuş şununla, biz bir türlü anlaşamıyoruz” ricası üzerine kızla konuşmaya gidiyor.

Fakat yeğeni iletişim kurma taraftarı olmadığı gibi “kimse beni anlamıyor, kimse beni anlamıyor” şikayetleri eşliğinde kapıyı hocamızın yüzüne hızla çarpıyor. Hocamızın kapıyı açıp yeğenine söyledikleri ise iletişim sürecinde kendimize eleştirel bakmamız ve empati kurmamız açısından hala zihnimizde güncelliğini koruyor: “Evladım ben Hegel’i anladım, Freud’u satır satır okudum, Kant’ın üzerine eleştirel yazılar yazdım, senin zihnindekiler ne kadar karmaşık olabilir ki seni anlamayayım?”

Bu tablo hepimizin sosyal yaşamda sık sık ve farkında olmadan düştüğü çelişkinin bir resmi adeta. Ergenlik dönemindeki bir çocuğun böyle bir iletişim problemi yaşaması gayet olasıyken “yetişkin bireylerin” bu tür davranışlar sergilemesi durumun vahametini arttırıyor. Bu yazımızda sizlere sağlıklı bir iletişim süreci için önerdiğimiz kitapları derledik. Umarız ki çalışmamız hoşunuza gider.

1- İletişimin ABC’si – Ünsal Oskay

İletişimin kodlarının çözümlendiği temel bir yapıt olan İletişimin ABC’si’nde aynı zamanda hayatın bütününü kucaklayan bir düşünürün iletişimin ne olduğuna ve ne olmadığına dair tespit ve öngörüleri yer alıyor. İletişim olgusunun uygarlık tarihindeki ve günlük yaşamdaki yeri anlatılırken, bir yandan da reklamdan politikaya, aşktan Türkan Şoray’a, Madonna’dan siyasal kültüre uzanan eğlenceli ve pek de “düzçizgisel” olmayan macerası ekonomik, siyasal ve kültürel boyutlarıyla inceleniyor. Kısa ama dopdolu bir temel, kaynak yapıt.

2- Berbat Olmak Üzerine Bir Teori – Nick Riggle

Bu çalışmanın merkezinde, mükemmel insanların sosyal yaşamda yaratıcılıklarıyla örnek olmaları fikri var. Onların yaratıcı bir topluluk kurmaya dair girişimlerini reddettiğimizde bizler, durumu berbat etmiş oluyoruz. Uyumlu, kafa dengi, rahat, basit, boktan ya da tercih diktatörü olmak; ofiste, toplum içinde, arkadaşlarımızla ve sevdiklerimizle beraberken sosyal açılım yaratmak, ona karşılık vermek aslında onu kabul etmenin onlarca yolundan yalnızca birkaçıdır.

3- Hikaye Anlatan Hayvan – Jonathan Gottschall

İnsanlar sahte manzaralarda yaşarlar. Fanteziler yaratırlar. Romanlar, filmler ve tiyatro oyunlarını tüketiriz. Spor olayları ve ceza davaları bile hikayeler olarak ortaya çıkar. Oysa hikâye dünyası uzun zamandır keşfedilmemiş ve haritalandırılmamış bir alan olarak kaldı. Şimdi Jonathan Gottschall bizlere ilk birleşik hikâye anlatımı teorisini sunuyor.

4- Asla Yalnız Yeme – Keith Ferrazzi, Tahl Raz

Başkalarıyla yakın ilişkiler içinde sürdürülen bir hayat insanı farklı bir bakış açısına götürür. İnsanların birbirlerine sıkı bağlarla bağlı oldukları hayatlarda bakış açılarının zenginliği yaşanır. Bir bakış açısı, diğerine götürür. Hayatınızda şu anda bulunduğunuz konum ve bildiğiniz her şey, ömrünüz boyunca ister şahsen, ister kitaplar, müzik, e-posta ya da kültür yoluyla etkileşim içinde olduğunuz fikir, deneyim ve insanların bir sonucudur. Bolluğun daha fazla bolluğa götürdüğü durumlarda çetele tutmak gerekmez.

5- Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati – Üstün Dökmen

Bu kitapta öncelikle kişilerarası iletişimle ilgili bazı bilgiler veriliyor. Bu bilgiler, hem çocukların eğitiminde yararlı olabilir, hem de ailede, işyerinde ve benzeri ortamlarda görülen çatışmaların çözümüne ışık tutabilir. Ayrıca, geleneksel kültürümüze ve bugünkü yaşam biçimimize yeni bir bakış açısıyla bakılarak bir iddia ortaya atılıyor. Bu iddiayı test etmek amacıyla çeşitli kültür ürünlerimiz, özellikle edebiyatımıza ve sanat tarihimize ilişkin ürünler psikolojik açıdan inceleniyor. Öte yandan Prof. Dökmen iletişim çatışmaları ve empati ile ilgili yeni kuramsal modeller ve sınıflamalar geliştiriyor.

6- Beş Sevgi Dili – Gary Chapman

… Eğer sevginizi, eşinizin anlamadığı bir dilde ifade ediyorsanız, sevgi gösterdiğinizi hiç anlamayacaktır. Sorun iki ayrı dil konuşmanızdadır. Belki kocanız cesaret verici sözler duymak istiyor ama siz bir akşam yemeği pişirmenin onu neşelendireceğini düşünüyorsunuz. O kendisini hala kötü hissederken, siz hayrete düşüyorsunuz. Veya, belki de eşiniz, çocuklardan ve televizyondan uzakta sizinle beraber olmayı çok arzuluyor. Ona verdiğiniz çiçek de ona değer verdiğinizi anlatmıyor. “Beş Sevgi Dili”nde, nasıl olduğunu anlamadan, sevginin eşsiz dillerini konuşmayı, anlamayı ve eşinize sevginizi etkili bir şekilde gösterip, karşılığında gerçek sevgiyi bulmayı öğreneceksiniz.

One thought on “Etkili İletişim İçin Mutlaka Okumanız Gereken 6 Kitap

  1. Bunca yıl bildigimi sandigim seyleri artık doğru olan olmadığını kanıtlamak istiyorum. Ve kendimi bulmak istiyorum. Önerilen kitaplar çok iyi gözüküyor .

Bir Cevap Yazın

Next Post

Herkesin Okuduğunu İddia Ettiği Fakat Birçoğunun Okumadığı 10 Kitap

Pts Nis 27 , 2020
“Bilmiyorum” dememek, diyememek bir tek bize has bir şey değilmiş. Belki o an içinde bulunulan ruh hali ya da durum, belki verilecek tepkilerden çekinmek, belki de sadece yalan söylemek… Sebep ne olursa olsun sonuç aynı: Okumadığımız kitaplar hakkında bir soru yöneltilince o kitapları okumuş gibi yapıyoruz 🙂 İşte sizler için […]