Biyografi ustası Stefan Zweig’dan İnsan Ruhunu Anlatan 10 Alıntı

Birçok türde 20 den fazla eser veren biyografi ustası Zweig’ın eserlerinden sizler için 10 alıntı derledik. Yazarın kitaplarına bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz. İyi okumalar.

1-)

Sen, beni asla, asla tanımayan, bir su birikintisinin yanından geçercesine yanımdan geçip giden, bir taşa basarcasına üstüme basan, hep, ama hep yoluna devam eden ve beni sonsuz bir bekleyiş içerisinde bırakan sen, kimsin ki benim için?


Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

2-)

İnsanları yargılamaktan değil, anlamaya çalışmaktan zevk alıyorum.

Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat

3-)

Korku cezadan daha berbattır, çünkü ceza bellidir, ağır veya hafif; bilinmeyene, sınırlandırılmışa kıyasla ceza, daha az ürkütür.

Korku

4-)

Bize hiçbir şey yapılmadı, yalnızca tam bir hiçliğin içine koyulduk, çünkü bilindiği gibi dünyada hiçbir şey insan ruhunu hiçlik kadar baskı altına alamaz.

Satranç

5-)

Nedenini bilmiyorum ama artık hissizleştim.
Boğucu yalnızlık duygusundan kimse beni çekip çıkarmıyor.

Kızıl

6-)

Gülerek, sohbet ederek dalgalanan bir insan kalabalığının ortasında ben kendi kendimi arıyordum, içimdeki o yitik insanı arıyordum.

Olağanüstü Bir Gece

7-)

Muhtemelen kitabı hemen elime alıp okuduğumu düşüneceksiniz. Kesinlikle hayır! Önce bir kitabım olmasının sevincini yaşamak istiyordum.

Satranç

8 -)

Sizden benimle konuşmanızı rica ediyorum, çünkü kendi suskunluğumda boğulmak üzereyim.

Amok Koşucusu

9-)

O da kadınların çoğu gibi tümüyle başkalarının ruh halinden beslenirdi. Arzulandığı zaman güzeldi, zeki insanların arasında nüktedandı, gururu okşandığında kibirliydi, sevildiği zaman aşıktı.

Bir Çöküşün Öyküsü

10-)

Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeryüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar.

Olağanüstü Bir Gece

Bir Cevap Yazın

Next Post

Film Uyarlamasıyla Sinema Tarihine Geçen 10 Kitap

Cts May 2 , 2020
Filmler ve kitaplar yapıları gereği birbirlerinden çok uzak iki mecra. Filmler; görüntülerle ve seslerle bize bir şeyi direkt olarak gösterirken kitaplar ise kelimelerle hayal gücümüze hitap ediyor, kendi filmimizi kendimizin çekmesini sağlıyor. Aradaki bu büyük farka rağmen en iyi film listelerindeki birçok filmin kitaplardan uyarlama olduğunu görüyoruz. Bu yazımızda sizlere, […]