Alex ve Malpas

Alex ve Malpas

16
PAYLAŞ

Hepimiz zaman zaman korkunç deneyimlerden geçeriz ya da kendimize yoktan yere duvarlar öreriz. İşte, tam da bu konulara değinen iki yeni kitap önerim var: “Alex ve Korkunç Şeyler” ve “Ejdarha Malpas”.

Öncelikle “Alex ve Korkunç Şeyler”den bahseyim: Alex, korkunç deneyimler yaşamış bir timsah. Kitapta, Alex’in yaşadığı bu korkunç deneyimlerin kendisini nasıl etkilediğini ve onlarla nasıl başa çıktığı anlatılıyor. Alex, korktuğu şeyleri hatırladığında Uzaylı, kızdığında Yok Edici, üzgün olduğunda Yağmur Çocuk, zorda kaldığında Karmakarışık oluyor. Çocuklar, bu duyguların üstesinden gelmek istediklerinde Alex’in yaşadıklarını ve yaşadıklarıyla başa çıkmak için onları nasıl adlandırdığını hatırlayacaklar.

“Alex ve Korkunç Şeyler”, Melissa Moses tarafından kaleme alındı, Alisan MacEachern tarafından resimlendi, Buket Konur tarafından Türkçe’ye çevrildi. 3-6 yaş aralığındaki çocuklar için Sola Kidz etiketiyle raflarda yerini aldı.

İkinci kitap önerisi; “Ejderha Malpas”. Bu kitap, sevmeyi ve sevilmeyi zor bulan çocuklara okutulması için ideal bir kaynak. Malpas, tüm dünyayı dolaşıp ateş püskürtüyor, çığlık atıyor, inliyor ve pırt yapıyor. Herkesi korkutuyor. Malpas’a bu kadar öfkeli ve kaba olmayı öğreten ailesi! Ona çok kötü davrandılar. Bu da sevilmemesine ve yalnız kalmasına yol açtı. Tek arkadaşı olan Haley, bu üzgün ve pis kokan ejderhaya yardım etmek konusunda başarılı olamasa da Malpas sayesinde kendini yalnız hisseden başka çocuklara yardımcı oldu.

“Ejderha Malpas”, Ann Cattanach tarafından kaleme alındı, Michael Renouf tarafından resimlendi, Hale Özdemir tarafından Türkçe’ye çevrildi. 3-6 yaş aralığındaki çocuklar için Sola Kidz etiketiyle raflarda yerini aldı.

Keyifli okumalar!