Çocuk Kitapları Çocuğunuzun Sağlığına Zarar Verebilir mi?

Çocuk Kitapları Çocuğunuzun Sağlığına Zarar Verebilir mi?

247
PAYLAŞ

Kâğıt bir ham madde olarak doğası gereği ağaç ve türevlerinden imal edilmektedir. Ancak bu nedenle bembeyaz değildir. Rengi sarıdan kahverengiye doğru değişir. İşlenirken, beyaz ve parlak kağıtlar daha fazla kimyasal işleme tabi tutulurlar.  Kuşe kağıtları beyazlatma amacıyla kullanılan ürünlerden biri de Chlorine’dir. Chlorine lignin gibi bazı karbon bazlı bileşiklerin ortaya çıkmasını sağlar. Bu durum ise Dioxin gibi bazı yan ürünleri üretir. Dioxin oldukça toksik olarak kabul edilir çevreye olduğu kadar tüm yaşayan organizmalara da zarar verir.

Kuşe kağıtlar her zaman bu yolla beyazlatılmak durumunda değildir. Clorin barındırmayan kağıtlar üçe ayrılır.

TCF – Hiç klorin barındırmayanlar

PCF – İşlenmiş klorin barındıranlar

ECF – Klorinin bazı türevlerini barındıranlar.

Yukarıda sayılan sınıflar zararsız kabul edilebilir. Daha fazla bilgi için makaleyi okuyabilirsiniz. Kaynak

Ancak bu kâğıt türleri klorinli olanlardan daha pahalıdır. Bu konuda kanunların yeterli olmadığını düşünürsek sizce hangisi daha fazla kullanılır.

Elbette tüketici önemsemediği ve farkında olmadığı sürece en ucuzu…

Çin Hükümet’i yeni açıklamasıyla plastik içeriği nedeniyle kuşe kağıtları geri dönüşüm için kabul etmemektedir. Kaynak

Türkiye’de kullanılan kuşe kağıtların kalitesinde de önemli farklılıklar var, bazı çocuk kitaplarında ve dergilerde önemli oranda koku hissedebilirsiniz. Avrupa ve Amerika kökenli çocuk kitaplarında aynı kokuyu sezmiyorsunuz. Bu kokuların çocuk sağlığına nasıl bir etkisi olduğu konusunda bir araştırma bulmak zor.

Özellikle çocuk kitaplarında kullanılan parlak beyaz kağıtlar da göz sağlığı açısından zarar verici olabilir. Amerikan Görme Engelliler Vakfı okuma sağlığı için parlak kağıtları önermemektedir.

Peki tüm bunlar bir kenarda dururken özellikle dergilerde ve çocuk kitaplarında neden kuşe kağıtları tercih ediyoruz. Sebebi çok basit çünkü albenisi çok daha yüksek. Üzerindeki renkler çocukları daha fazla etkiliyor. Dergilerdeki magazin haberleri daha parlak ve daha cafcaflı.

Beyaz üzerinde daha parlak ve daha plastik yapı göz alıyor ve dikkat çekerek alıcıyı ikna ediyor. Elbette daha çok araştırma yapılması gerekiyor ama biz kitaplarda mümkün olduğunca plastik içeriği az ve doğal rengine yakın kağıt kullanılması gerektiğine inanıyoruz. Özellikle kağıt fiyatlarının yükseldiği bir dönemde çocuk kitaplarını daha pahalı almayı kimse istemez ama bizce çocuk kitaplarının 1. ya da 2. hamur kağıtlarla üretilmesi de mümkün. Her şey bir yana ama sanıyoruz ki çocuk sağlığına biraz daha şüpheyle yaklaşılması gerekiyor. Umuyoruz tüm yayınevleri bu konuda maksimum hassasiyeti gösterirler.

Sola Kidz