DEHB’li Bir Çocuğa Teneffüs Cezası Verilmemeli!

DEHB’li Bir Çocuğa Teneffüs Cezası Verilmemeli!

461
PAYLAŞ

Oğlumun okula başladığı ilk yıldı. O zaman 6 yaşında olan Tibet’in her gün eve çok mutsuz gelmesi ve elinde bir sürü ödevle masanın başında beklemesi hiç aklımdan gitmiyor. Öğretmeninin de ödev ısrarıyla ebeveynleri olarak ödevini yapması için ödev kâğıtlarının başında bekliyorduk. Tibet’in ödevlerine hiç odaklanamaması nedeniyle bazı günler yapması da iyice zor oluyordu. Ertesi gün ödevlerini yapmadığı için teneffüslerde sınıfta kalıyor ve ödevlerini yapıyordu. O zaman da reddettiğim gibi bir çocuğun teneffüsü ceza olarak elinden alınamaz. Özellikle de bahsettiğimiz çocuk DEHB’li bir çocuksa…

Tekrar ediyorum, tüm öğretmenler: Lütfen hiçbir çocuğu elinden teneffüsünü alarak cezalandırmayın! Özellikle Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan bir çocuğu. DEHB’li çocuklar gün içerisinde aynı yerde durmakta zorlanırlar. Eğer teneffüsleri ellerinden alınırsa sınıfta durmakta daha da zorlanacaklardır. Bu durum öfkelenmelerine, kendilerini kaybetmelerine ve daha kötü davranışlara sebep olabilir.

Çocuğunuza DEHB teşhisi konulduğunda elinizde nur topu gibi yeni bir sorunuz oluyor: İlaç kullanmalı mı, kullanmamalı mı? Uzmanların ebeveynlere tavsiyesi genellikle ilaç kullanmaları yönünde. Elbette her ebeveyn o sevimli yüzüyle küçücük görünen, minnacık parmakları olan yavruya ilaç verme konusunda ölümüne isteksiz. Neyin doğru olduğunu en iyi anne babalar bilir ama bu zor kararı vermek anne ve baba arasında da bir cephe açıyor. Bir taraf kabul ederken, diğer taraf reddediyor ya da her iki taraf da kabul ederken taraflardan biri çekimser kalarak sorumluluk almıyor.

DEHB’in en önemli problemlerinden biri çocuğunuzun odaklanmadığı şeylerde kendini başarısız hissetmesi ve sonraki yıllarda bu hislerin toplamıyla özgüveninin yerle bir olması. Dışarıdan alınan kimyasallar her zaman tedirgin edici ama özgüvensiz olmak da tüm hayat üzerinde güçlü etkilere sebep olabilir.

Ben ve eşim özellikle ebeveynlerin güçlendirilmeleri gerektiğine; hatta çocukların bu konuda farkındalığının artırılması gerektiğine çok inanıyoruz. Bu yüzden APA (Amerika Psikologlar Kurumu) ile de görüşüp bu konuda hem çocukların hem de ebeveynlerin okuyabileceği ve farkındalık sağlayabilecekleri bir eser var mı, diye iletişime geçmiştik, onlarda bize “Cory Stories” ve “Learning To Slow Down” adlı APA’nın kendi yayınlarını önermişlerdi. İnceleyip, beğenmiş ve neden Türkiye’de olmadığını sorgulamıştık. Eşim her iki kitabı da Türkçe’ye kazandırmak için çalıştı ve çevirilerini yaptı. Aslında her iki kitap da çocuk kitabı ama sonunda ebeveynlere de öneriler bölümü var. Kitaplardan ilki aşağıda… Umarım diğeri de yakında tamamlanır. Bir de bu durumda olan ebeveynlere Çocuklar İçin Gelişim Serisi’nin tüm kitaplarını eskiden beri öneriyorum. İçerisindeki faaliyetler sayesinde odaklanmasının daha da kolaylaştığını göreceksiniz. Umarız bunun, birçok çocuğa çok faydası olur.

Niyeyse öğretmenlere “Teneffüs Cezası” vermemeleri gerektiğini yeniden hatırlatarak bitirmek istedim. Eminim hepsi biliyordur ama aralarında bilmeyen varsa belki yeniden dikkat eder. Son olarak öğretmenlerin işinin herkesten zor olduğunu da unutmayalım, birçoğumuzun birkaç saat birlikte olmakta zorlandığı onlarca çocukla her gün birlikte zaman geçiriyorlar. Bunu ancak aşkla, tutkuyla yapabilirler ama işlerine tutkuyla bağlı olsalar bile bunun kolay olmadığına inanıyorum.

Kitaplar için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Kori’nin Hikayesi 

Çocuklar İçin Gelişim Serisi