Duvarların İçinde…

Duvarların İçinde…

34
PAYLAŞ

İnsanlar, günlük yaşamda karşılaşılan sorunlar karşısında kendilerini korumak için duvarlar örer. Bazen direkt olarak iletişim kurmaktansa bu duvarların içerisinde kalmayı tercih ederler. Bu duvarlar daha korunaklı bir alanda yaşamayı sağlar yani aslında konfor alanında sıkışıp kalmaya sebep olur. Duvarların içinde kalmak güvenli bir hayat sunarken bir yandan da rahatlığa alışmaya, cesareti kaybetmeye ve belki de özgüveni yitirmeye neden olur.

Peki, insanlar duvar örmeye neden ihtiyaç duyar?

Bu sorunun cevabı herkes için bambaşka olabilir. Kişilerin anlık seçimler yapmalarını sağlayan en önemli şey, geçmiş tecrübeleridir. Hayattaki hemen hemen tüm kararlar, o tecrübelere dayanarak alınır. Elbette, bu tecrübeler her zaman kusursuz ve mükemmel olmak zorunda değildir. Çoğu zaman, olumsuz ve mutsuz edici olaylar da gerçekleşir. İşte böyle durumlarda insanlar, bir daha aynı durum yaşanmasın ya da yaşanırsa bile olay karşısında daha az yıpransınlar diye kendilerine duvarlar örmeye başlarlar. Fakat unuttukları en önemli şey, o duvarların içerisinde, artık kendilerinin küçücük kaldıklarıdır. Mahalle kültüründen gelen herkesin, tanıdığı bildiği bir mahalledeki “huysuz teyze”si vardır. Belki de o teyzenin o kadar huysuz olması, 80 yaşına kadar hayatta gördüklerinden kaynaklanmıştır ve o da kendine duvarlar örüp, kimseyi oraya yanaştırmamaya karar vermiştir. Bu noktada, cesaretli ve nazik biri gelip o duvarları yıkmalıdır.

Duvar örenler sadece yetişkinler değildir, çocuklar da kendilerine duvar örebilir. Sonuçta, onlar da sosyal hayatta varlar ve iletişim kuruyorlar. Nazik ve anlayışlı bir yetişkin çocuğun ördüğü bu duvarları fark ederse hemen harekete geçmeli ve erkenden onları yıkmaya başlamalıdır. Hatta belki de “yıkmak” doğru kelime değil, onları “dönüştürmeye” başlamalıdır.

Bu dönüştürme sürecini ele alan muhteşem bir kitap var: 
Etrafına Duvar Ören Çocuk!

Bu kitap, tam da bu konuda yazılmış harika bir kaynak. Kitaptaki karakterimiz, kendin etrafına duvar örmeye başlıyor. Bu duvar önceleri zararsızken, sonra çocuğun düşünceleriyle beraber her gün daha da güçleniyor ve büyüyor. Böylece artık duvar, çocuğu yönetmeye başlıyor. Bir gün biri gelip çocukla, nazik bir şekilde iletişime geçiyor. İşte o zaman duvar yavaş yavaş yıkılıyor ve tuğlalar yeni bir arkadaşlık için renkli bir köprüye dönüşüyor.

Etrafına Duvar Ören Çocuk; Ali Redford tarafından yazıldı, Kara Simpson tarafından resimlendi, Hale Özdemir tarafından Türkçe’ye çevrildi. Sola Kidz etiketiyle raflarda bulabilirsiniz.

Yazan: Hale Özdemir