Evcil Hayvanlar Neden Kısırlaştırılıyor?

Evcil Hayvanlar Neden Kısırlaştırılıyor?

294
PAYLAŞ

Kısırlaştırma; erkek hayvanın testislerini, dişinin de rahim ve yumurtalıklarını alma işlemidir. Peki, bir hayvanın üreme organlarını almaya neden ihtiyaç duyuyoruz? Aslında birçok nedeni var. Öncelikle, bir köpeğin yılda 2 defa, kedinin ise yılın çoğunluğunda kızgınlık gösterdiğini biliyoruz. Gebelik süresi 59-68 gün olan bir köpek, doğum sonunda 1 ile 14 arasında yavru doğurabilir. Yavruların da yavruları olacağını düşünürsek ne yazık ki üremeleri kontrol altına alınamaz ve sayıları kısa sürede artabilir. Aslında onlar bize üremek için değil, sağlıklı ve temiz koşullarda yaşayabilmek için ihtiyaç duyarlar. Üreme hızlarını göz önünde bulundurursak, onların daha güzel şekilde yaşamalarını sağlayabilmek için sayılarının artış hızını kontrol altına almalıyız yani kısırlaştırmalıyız. Burada şunu da diyebilirsiniz: Sayıları artsın ne olacak ki? Ne yazık ki sahipsiz kedi ve köpeklerin sayıları arttığında bu durum hiçbir zaman istenilen şekilde kontrol altına alınamıyor.
Kısırlaştırmanın bir diğer sebebi de cinsel organlarda gelişebilecek kanser riskini azaltmaktır. Ne yazık ki kısırlaştırılmamış evcil hayvanlarda meme tümörü, testis kanseri, prostat gibi sağlık sorunları yaşama olasılığı yaşları ilerledikçe artıyor. Kısırlaştırdığınız bir evcil hayvanda saldırganlık azalır, evden kaçma riski düşer ve sosyal sorunları çözülür. Yüksek orandaki testosteron hormonu, köpekler arasında rekabete sebep olur. Bu durum sosyal ilişkilerini de olumsuz etkiler. Kendi alanlarını (mobilyalarınız gibi) idrarla belirleme olasılıkları ve bacaklarınıza dolanıp sürtünme gibi hareketler yapma olasılıkları azalır. Kaçıp gitme olasılığını göz önüne aldığımız da, trafik kazası geçiren birçok köpeğin kısırlaştırılmamış olduğu kanıtlanmıştır.


Evcil hayvanımızı kısırlaştırmaktan korkmalı mıyız? Kesinlikle hayır! Kısırlaştırma operasyonu, düşündüğümüzden daha basittir. Dişi kedi ve köpeklerde yumurta kanalı, rahim ve serviks (rahim ile vajina arasındaki bölge); erkeklerde testisler, epididimis ve sperm kanalları uzaklaştırılır. Aslında gayet güvenli, tek seferlik ve en sık yapılan operasyondur. Operasyon 20 ile 60 dakika arasında sürer ve hastaların çoğu, aynı gün taburcu edilebilecek kadar iyi olurlar. (Dişi kedi ve köpeklerin operasyonu erkeklere göre daha komplike olduğu için 1 gün klinikte kalmaları gerekebilir.) Operasyon yarası 1 hafta içerisinde iyileşir fakat bandaj veya yakalık ile korunmalı ve bakımı yapılmalıdır. Evcil hayvanınız bir kez doğum yaptıktan sonra, onu kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz ama bu kesinlikle yanlıştır çünkü cinsel olgunluğa ulaşmadan önce kısırlaştırılan evcil hayvanlar daha sağlıklı ve uzun yaşarlar.
Dostunuzun daha sağlıklı, mutlu ve uzun ömürlü bir hayat geçirmesi için güvenilir bir veteriner hekim ile görüştükten sonra, kısırlaştırma operasyonunu yaptırabilirsiniz.

Yazan: Neslihan Çolak