Eve Babitz Neden Marcel Duchamp ile Çıplak Olarak Satranç Oynadı.

Eve Babitz Neden Marcel Duchamp ile Çıplak Olarak Satranç Oynadı.

2223
PAYLAŞ

Size ilginç bir yazardan bahsedeceğim: Eve Babitz. Bir kitabı almadan önce yazarı hakkında biraz araştırma yapmayı severim. Kendisi oldukça sansasyonel bir hayat yaşamış. İlk ortaya çıkışı 1963 yılında Anarşist olarak bilinen Marcel Duchamp ile birlikte satranç oynarken çektirdiği çıplak fotoğaftır. Julian Wasser’ın çektiği bu fotoğraf resimdeki çırılçıplak Eve Babitz’i birden anlamsız bir popülariteye sürükler. 2000 yılında yaptığı bir röportaja göre Marcel Duchamp ile çektirdiği çıplak fotoğrafın tek sebebini “evli olan sevgilisinin onu bir partiye davet etmediği için kızdırmak” olarak açıklar.

Bu süre içerisinde yazdığı yazılarla da dikkat çeken Babitz’in adı Steve Martin, Harrison Ford, Jim Morrison gibi ünlülerle yaşadığı ilişkilerle de göklere doğru yükselir.

1960’ların başında Atlantik Records ve Ahmet Ertegün ile birlikte çalışır. Yaptığı iş daha çok kayıtlar için albüm kapakları tasarlamaktır. Rolling Stones, Voice, Vogue, Cosmopolitan ve Esquire gibi dergiler için yazılar yazar. Babitz bugün hâlâ yaşıyor olsa da bir trafik kazasında 3 derece yanıklarla kurtulabilmiştir.

Hikâyesinin anlatmakla bitiremeyeceğim o kadar çok detayı var ki! Yine de 1970’lerde yazdığı romanların bugün neden yeniden popüler olduğunu anlamak kolay değil. Yazdığı romanlar;

Eve’s Hollywood (1974) New York

Slow Days, Fast Company: The World, The Flesh, and L.A.: Tales (1977)

Sex and Rage: Advice to Young Ladies Eager for a Good Time (1979)

L.A. Woman (1982)

Black Swans: Stories (1993)

1960’lardaki Hippi yaşamlarından bahsetmesi ve Paulo Coelho’nun da aynı konuda yazması da tesadüf mü bilmiyorum ama 1960’ların özgürlük akımları ya da çiçek çocukları yine gündem olmuş gibi görünüyor.

Okuduğum “Seks ve Öfke” kitabının isminde var olan ‘seks’in kitabın içerisinde pek olmadığjnı söylemeliyim. 1960’larda edebiyata yansıyan seks bugünkünden çok farklıydı. Bugün tüm detaylarıyla anlatılan seks o günlerde elini tutup, öpüştükten sonra hayal gücünüze bırakılıyordu. “Grinin 50 Tonu” değil ama sizde ne kadar varsa o kadar ‘ton’ ile kalıyordunuz.

Seks ve Öfke’nin Türk okuyucusuna hitap edeceğini sanmıyorum. Türk okuyucu bir kitapta estetikten çok duygu arar. Ağlamalı, gülmeli, şaşırmalı… Amerikan edebiyat okuyucusu veya üst okuyucu ise kelimeler ve cümleler arasındaki bağlantılara daha fazla dikkat eder. Size örnek birkaç cümle vereyim.

“Jacaranda o tabloyu ilk gördüğünde, kendisinin resmi bırakmasının üzerinden bir yıl geçmişti. Şimdiyse renkler ona geri dönmüştü ve bir fotokopici olup resim yapmak mı, yoksa fotokopi çekip yazı yazmak mı daha iyi; karar veremediği için, bir anlığına bocaladı. Öte yandan, kim, bir gökyüzünü bu kadar maviye boyayabilirdi ki? O gökler zaten, olabildiğince güzel resmedilmişlerdi. Matisse’in bir santimetre karesiyle kıyaslandığında, Jacaranda’nın bugüne dek ortaya çıkardığı bütün sanat, azıcık bir renkten ibaretti yalnızca. Başka hiç kimse; içinde sadece masanın altında uyuyan bir köpek olan odanın duvar kâğıtlarını Matisse gibi boyamayı başaramayacaktı. Daha sonraları, Jacaranda, Picasso’nun Matisse’den hoşlanmadığını duyduğunda, bunun nedenini anlayacaktı. Picasso, bütün ayrıntıları dahil ederek, yirminci yüzyılı icat ederek, kadınların yüzünü yarım çizerek başını derde sokmuştu. Öte yandan Matisse, penceresinden ‘o tondaki’ mavinin gözüktüğü odaya bakan başka bir odanın içinde, oturmuştu yalnızca. Picasso gökyüzünün içinden geçmiş, diğer tarafından dışarı çıkmış, bir çocuk küreğiyle Çin’e kadar toprağın altını kazmış ve birbirine karşıt gökleri görmüştü. Bütün bunları, Matisse öylece evde otururken yapmıştı ve bir şekilde, Matisse’in gökyüzü, daha maviydi.”

Kitabı okuyacak olanlar gergin, yükselmeleri, düşüşleri olan, heyecanlı ve finalde şaşırtan bir kitap arıyorlarsa hayal kırıklığına uğrarlar ama aradıkları estetikse, cümlelerdeki ustalıksa Eve Babitz’in sansasyonel yaşamının arkasında kalmış bir yazarlık kalitesi görüyorum. Eğer İngilizceniz varsa Eve Babitz’in diğer değerlendirmelerinin de linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Kitap: Eve Babitz (Seks ve Öfke)

Çiçek Çocuklar Dönemi 1960’lar

İlk defa 1979 yılında yayımlanmış olan ve Hippi döneminin tasvirleri ve yaşamını anlatan Seks ve Öfke’yi tüm dünyada yeniden popüler yapan nedir?  70’lerin klasik yazarı Eve Babitz’in bu eserinin film hakları Tristar (Sony) TV’ye satılmıştır. Filmin yakında sinemada olması bekleniyor.

Türkiye’de ilk defa yayınlanacak olan Seks ve Öfke hakkında New York Times, New Yorker, The Guardian, Vanity Fair, GQ gibi önemli medya kurumlarında eleştirileri yayınlanmıştır.

Kitap Hakkında İncelemeler

New Yorker , New York Times , Guardian , Vanity Fair , New Republic , GQ

Yazar: Umut Kısa
Editör: Buket Konur
Yayınlayan: Ayça Kabaş