Farklılıkları Sevmeyi Öğrenebiliriz

Farklılıkları Sevmeyi Öğrenebiliriz

72
PAYLAŞ

Hepimizin çevresinde -bir dönem ya da hâlâ- otizmli biri olmuştur. Aslında otizmli insanlarla aramızda çok fazla benzer yönler vardır. Tabii ki her insan arasında olduğu kadar da farklılıklar vardır.

Can ve Tibet çok iyi arkadaşlar. 
Onların çok fazla benzer yönü var.
Fakat faklı yönleri de var çünkü Can bir otizmli.

Peki, arkadaşımızın ya da çevremizdeki herhangi bir insanın otizmli olduğunu nasıl anlarız?  Öncelikle tabii ki en net bilgiyi alanında profesyonel olarak çalışan kişiler, bir takım testler sonucunda verebilir. Fakat küçücük de olsa bazı detayları vermek istedim.

  • Otizmli insanlar dış uyaranlara karşı çok daha fazla duyarlı olabilirler. Yani çok fazla hareket, görüntü ve ses olduğunda beyinleri aşırı yüklenmiş bir hâle gelir.
  • Çok fazla poster ve süs eşyalarıyla dolu bir oda Tibet için heyecan verici görünebilirken, Can’ın odadaki her şeyi aynı anda görmesi çok zordur.
  • Verilen mesajı almakta biraz zorlanabilirler çünkü komutu direkt algılamak yerine o anda birçok başka mesajı düşünebilirler. Bu da aslında otizmli kişinin hangi mesajı önce dinlemesine karar vermesini gerektirir; hâliyle karar vermek çok kolay değil. Bazen otizmli kişi, karşı tarafı dinlemiyormuş gibi görünebilir.

Arkadaşımızın otizmli olduğunu anladıktan sonra, ona yardımcı olmak önemli bir görev oluyor. Bazen bir şeyleri ona söylemek yerine göstermek çok daha etkili ve faydalı olacaktır. Otizmli kişiler, düşüncelerini takip etmek için çizim yapabilir.

Unutmamak gereken en önemli şey ise şudur: Otizmli insanlar, kendi aralarında bile birbirlerinden farklıdır. Otizmliler farklı düşünebilir ama bu bir problem değil sadece farklı hissettirebilir.

Hepimiz aynı düşünseydik
 hayat ne kadar da sıkıcı olurdu, değil mi?

Sue Adams’ın yazdığı ve resimlediği “Benim Otizmli Arkadaşım” gerçekten, otizm hakkında önemli yazılmış önemli bir kitap. Çocukların otizmli arkadaşları ile birlikte olmaları ve onları anlamları için bu kitabı rehber gibi kullanabilirsiniz. Empati yeteneği güçlü ve çevresine duyarlı bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız bu kitabı başucunuzdan ayırmayın!

Sola Kidz / Özel Çocuk

 

Yazan: Hale Özdemir