Hangi Sevgi Dilini Konuşuyorsun?

Hangi Sevgi Dilini Konuşuyorsun?

1009
PAYLAŞ

HANGİ SEVGİ DİLİNİ KONUŞUYORSUN?

Ne demişler bir dil bir insan, iki dil iki insan. Ne kadar çok dil biliyorsak o kadar çok itibar görüyoruz ve bu hoş bir şey aslında. Aynı zaman da insanın temel ihtiyaçlarından biri iletişim kurmak olduğu için başka başka diller konuşabilmek son derece kıymetli bir özellik.

Diyelim ki şu anda İtalya’dasınız ve İtalyanca’yı bilmiyorsunuz. Hayatınızın aşkı diyebileceğiniz “O” kişi karşınıza çıktı ve sizinle konuşmaya çalışıyor. Siz onu anlayamıyorsunuz. Bir yandan siz Türkçe konuşuyorsunuz O’da Türkçe bilmiyor. Nasıl hissederdiniz?

Peki ya sevginin de dilleri varsa ve biz birbirimizi kendi sevgi dillerimizle seviyorsak.

Sevdiğimiz kişileri kendi sevgi dilimizle var gücümüz ile sevmeye çalışırken, onların kendilerini hâlâ sevilmiyormuş gibi hissetmelerine ne demeli?

Bu en az karşımızda İtalyanca konuşulurken bizim Türkçe dili aracılığıyla kendimizi ifade etmeye çalışımız kadar sinir bozucu bir durum. Bu durumu çözmek güzel olmaz mıydı?

İyi haber; ilişki koçu-danışmanı ve yazar Gary Chapman’ın “5 Sevgi Dili” adlı kitabında yer alıyor. Sevginin beş farklı dilini derin bir şekilde açıklayan kitabın 49 farklı dile çevrilmiş olması da güzel bir işaret.

Kitap sevginin beş farklı şekilde sunulduğu ve alındığını anlatıyor. Her ayrı kişinin iki tane baskın sevgi dili olduğunu söylüyor. Yeterince merak ettiniz sanırım. O zaman sevgi dillerini tanıyamaya ne dersiniz ?

1. Onay Sözleri: Bir kişi size karakter özelliklerinizi veya fiziksel özelliklerinizi takdir eden sözler söylediğinde ya da en son yaptığınız projeyi ne kadar harika bir şekilde yönettiğinizi söylerken çok sevilmiş, fark edilmiş veya önemsenmiş hissediyorsanız sizin sevgi diliniz “Onay Sözleri” olabilir.

2. Nitelikli Beraberlik: Burada sevdiğiniz kişiyle göz göze bakıyorsunuz ve dikkatiniz sadece birbirinizde ve derin sohbetleriniz oluyor. Romantik bir ilişki olabilir yada olmayabilir size bir kişi bu şekilde zaman ayırdığında hayatınız boyunca en çok sevildiğinizi hissettiğiniz anı yaşıyor olduğunuzu düşünüyorsanız sizin birincil sevgi diliniz “Nitelikli Beraberlik” olabilir.

3. Hediye Almak: Bir hediye alıyorsunuz ve bu hediyenin çok ince bir şekilde düşünülerek size özgü alındığını fark ediyorsunuz ve dünyada sizden mutlusu yok o an, çünkü sevgi depolarınız itinayla dolduruldu. O halde sevgi diliniz “Hediye Almak” diyebiliriz.

4. Hizmet Davranışları: Ofiste veya evde tam da bir kahve olsa da içsek diye içinizden geçirirken aslında kahveyi normalde yapmayan o kişi gelip kahve içmek isteyip istemediğinizi sordu. Kahve içmeye ihtiyacınız olduğunu öğrendiğinde, kahveyi yapıp size getirdi. Ya da market alışverişinden dönerken poşetlerin tamamına yakınını sizin için o taşıdı. Tüm bunlar yaşanırken yüreğinizin derinliklerinde tatlı nazik dokunuşların yapıldığını hissedip, kocaman sevildiğinizi hissediyorsanız “Hizmet Davranışları” sevgi diliniz olabilir.

5.Fiziksel Temas: Biri size gelip sizin için orada var olduğunu hissettirmek için sarıldığında, elinizi tuttuğunda, sırtınızı sıvazladığında, saçınızı okşadığında sevilmiş hissedenlerdenseniz tahmin edebileceğiniz gibi sevgi diliniz “Fiziksel Temas’” olacaktır.

Son olarak fark etmemiz gereken ve çok mühim olan nokta ise bizim baskın sevgi dillimiz hangisi ise sevdiğimiz kişiye olan sevgimizi kendi baskın sevgi dilimiz ile göstermeye çalışıyor olamamız. Yani sevgiyi hissettiğimiz dil aracılığıyla sevmeye çalışıyoruz. İtalyan’a Türkçe “Seni Seviyorum!” diyoruz. O da siniri bozulmuş bir şekilde hiç bir şey anlamadan yanımızdan ayrılıyor. Örneğin; eşiniz-sevgiliniz-anneniz çamaşırlarınızı katlıyor çünkü “Hizmet Davranışları” onun birincil sevgi dili, bu şekilde size olan sevgisini göstermeye çalışıyor. Oysa sizin birincil sevgi diliniz “Onay sözleri”. Çamaşırlar orada bir hafta katlanmadan dursa umurunuzda olmazdı. Siz ne kadar güzel, çalışkan, yakışıklı, cesur ve zeki olduğunuzu duymayı bekliyorsunuz sevildiğinizi hissetmek için.

Şimdi ne mi yapacaksınız? İlk olarak sizin birincil sevgi dilinizi bulun. İki tane baskın sevgi dili olması bekleniyor. Daha sonra sevginizi hissedilebilir şekilde aktarmak istediğiniz kişinin sevgi dilini keşfedin. Bu sorunun yanıtını aslında en iyisi kendisinden duyun. Yani ona bu beş sevgi dilini anlatın sonra o sizinle hangi sevgi diline sahip olduğunu paylaşsın. Varsayımlar üzerinden gitmemek en iyisi gibi. (Sevgi diliniz keşfetmek için online ücretsiz testlerden de yararlanabilirsiniz.)

Çok sevildiğinizi hissettiğiniz ve sevdiklerinizin sizin onları ne kadar sevdiğinizi hep hissederek yaşadıkları, farkındalıklar ile süslü günleriniz, geceleriniz, mevsimleriniz ve bir ömrünüz olmasını diliyorum. Unutmayın, sevgi dillerini öğrenmeyi eğlenceli hâle getirecek ve hayatınızı keyifli kılacak kişi sizsiniz.

Yazar: Esra Miller