Hayvanları ve insanları en çok seven kimse, o Cumhurbaşkanı olsun!

Hayvanları ve insanları en çok seven kimse, o Cumhurbaşkanı olsun!

İnanılan aksine her mesajda dünyada ne kadar güzel insanlar olduğuna yeniden şahit oluyoruz. Seçim için de duamız şu: “Hayvanları ve insanları en çok seven kimse, o Cumhurbaşkanı olsun!”

324
PAYLAŞ

Özel mesajlarla gelen bazı sorular üzerine cevaplar verme gereği hissettik. Umarız birçok kişinin sorularına da cevap olur.

İnanılan aksine her mesajda dünyada ne kadar güzel insanlar olduğuna yeniden şahit oluyoruz. Seçim için de duamız şu: “Hayvanları ve insanları en çok seven kimse, o Cumhurbaşkanı olsun!”

Dünya tatlısı, şirin mi şirin ve muhteşem bir insan şu soruyu sormuş:

“Merhaba, sizinle daha önce de mesajlaştık, bağış kabul etmediğinizi biliyorum. O yüzden sizden kitap alıyorum ama her ay az da olsa belli bir miktar bağış yollamayı taahhüt etsem yine de kabul etmez misiniz?

Sanıyoruz sorudaki “Her Ay Taahhüt” bizim bağışların sürdürülebilir olmadığına dair beyanatımızdan kaynaklanıyor ama tek mesele bu değil. Bağış alarak birçok kurum faydalı olmaya çalışıyor. Bizim amacımız sürdürülebilir ve sonsuza kadar var olabilecek bir sistem yaratmak ve bunun için bağışa gerek olmadığı iddiasını ortaya koymak. Yani kapitalizmi iyiliğin finansmanı için kullanıyoruz. Eğer biz başarılı olabilirsek, çok başka örneklerinin de kurulduğunu göreceksiniz. Amacımız tüm dünyayı değiştirmek. (Tamam çok iddialıyız.) Tüm bunları yapabilmek için birazcık başkalarına şefkat göstermek yetiyor.

Aynı muhteşem insana bağışlarını Haytap gibi STK’lara (Sivil Toplum Kuruluşları) vermesi durumunda amacını gerçekleştirebileceğini iletmemiz üzerine de STK’lara güvenmediğini ama bize güvendiğini iletiyor. Bağış almıyor olmamız da elbette güven yaratan bir unsur olabilir.

Yakında sitede siparişlerin altına “Askıda Kitap” gibi bir seçenek koyacağız, isteyenler okullara bağış yapabilecektir. Ancak bağışlarınızı hayvan hakları ile ilgili STK’lara iletmeniz en doğrusu olacaktır.

Bir diğer soru şu:

“Bir hayvan için sizden destek talep etmemiz durumunda sizin müşteriniz mi olmuş olmamız gerekiyor.”

Hiç böyle bir şey olabilir mi? Biz size yardım etmiyoruz, biz sokak hayvanlarına yardım ediyoruz. Onların acılarını azaltma peşindeyiz. Sizin başka bir yerden kitap alıyor olmanız sizin bizim gözümüzdeki durumunuzu etkilemez. Elbette alışveriş yaptığınızda daha fazla sokak hayvanını kurtarmamıza destek oluyorsunuz ancak bizden istediğiniz zaman destek alabilirsiniz. Aylık tüm bütçeyi Patirail’den Neslihan Çolak yönetiyor ve bu işi harika yapıyor. Şimdilik bir çeşit Hayvan SGK’sı gibi çalışmaya başladık.

Bize mesaj göndermeniz bir işe yaramaz ama Facebook’ta Patirail grubuna üye olabilir ve grup yöneticisi Neslihan Çolak’a mesajınızı gönderebilirsiniz. Haziran ayı için çok az bütçemiz kaldı ama sipariş sayılarıyla birlikte kurtarabileceğimiz hayvan sayısında da artış olacaktır.

Bir başka güzel insan şöyle sormuş:

“Kitap Koala ile amaçladığınız, sokak hayvanları için ambulans ve tedavi hizmeti projenize destek vermek beni çok mutlu edecek. Destek için projenizi ve Kitap Koala’yı mensubu olduğum şirkete/firmaya/gruba paylaşmayı düşünüyorum. Ancak bunun için öncelikle benim çalışma sistemi ve disiplininizden emin olmam gerekmekte.”

Öyle hissettiğiniz zaman destek vermeniz bizim için çok anlamlı. Sitede ve sistemde her geliştirme çok maliyetli ve şu anda gücümüzün yettiği en iyi sisteme sahibiz. Gelişme için de çalışıyoruz. Ama sistemler bir günde gelişmiyor. Yani Roma bir günde inşa edilmedi. Ancak bir yandan da gelişim için daha fazla siparişe ulaşmamız gerekiyor. Yani bana siz iyi olmadan paylaşamam derseniz hiçbir zaman iyi olmayabiliriz ya da iyi olmamız yüz yıllar sürer. Zaten iyi olabilmek için birilerinin bize inanmasına, belki siparişini bir gün geç teslim almaya razı olmasına ihtiyacımız var. Gerçek destek de orada. Eğer 20 yıllık 300 personeli olan günde 20.000 siparişi olan bir site ile 3 personeli olan ve günde 50 sipariş alan 4 aylık bir yapının aynı performansı sergileyebileceğine inanırsak yanlış yerden başlarız. Yine de belki bir gün her durumda koşulsuz desteğinizi de alırız ne dersiniz? Sonuçta bizi paylaşmanıza, büyütmenize ihtiyaç duyan biz değiliz, gerçek ihtiyaç sahipleri sokak hayvanları. Biz onlar için kendimizi hırpalamayı ve bu taşın altına girmeyi isteyerek ve severek kabul ettik ve eminiz sadece kısa bir süre içerisinde rakiplerimizden bile çok daha iyi olacağız ama o güne kadar sizin bu fikrin büyüsüne inanmanıza yani bizi desteklemenize ihtiyacımız var.

Kitap Koala’yı takip etmek isterseniz,

Instagram , Facebook, TwitterYoutube