Kedi, Köpek ve Frekanslar

Kedi, Köpek ve Frekanslar

340
PAYLAŞ

Hayvanlar ve Frekanslar 

Herkese merhaba,

Bu ayki yazım, köpek ve kedilerin sesleri hangi aralıklarda duyabilme özelliği hakkında. Sizler de biliyorsunuzdur ki hayvanların ses ve frekansları işitme oranı, insanlarınkinden çok farklı…

Normalde, bir köpeğin işitme duyusu son derece gelişmiştir. Bir insan 100 yard uzaktan duyabilirken, bir köpek 440 yard (402 metre) uzaktan duyabilir (1yard = 0,9144 metre). Üstelik köpekler ve kediler ultrasonik sesleri duyma konusunda da yeteneklidirler. Bu sesler insanların duyabileceği seslerin çok ötesindedir. İnsanın duyabildiği en yüksek frekans saniyede 20 kHz ‘dir. Ancak köpeklerde bu miktar 35 kHz, kedilerde ise 65 kHz’dir. Bu nedenle köpekler öncesinden depremi hissedebiliyor ve en ufak bir kapı gıcırtısına bile tepki verebiliyorlar.

Bizler, evcil hayvanlarımız yanımızdayken evde yada arabada müziğin sesini açabiliyoruz. Bizlere normal gelen ses oranının onlar için ne kadar fazla olduğunu düşünün. Belki bizler fark etmiyoruz ama o küçük canlar bundan rahatsızlık duyuyor olabilir. Bu yaz çok kez şahit oldum. Bir çok müzikli ortama evcil hayvanlarını getiren kişiler vardı. Onlar belki farkında değildi ama ben on yıldır köpek sahibi olduğum için seslere karşı ne kadar duyarlı olduklarını biliyorum. Bu nedenle müzikli ortamlarda bulunan o minik canların yüz ifadelerinden rahatsız olduklarını anlayabiliyordum.

Bu nedenle evcil hayvanlarımız yanımızdayken daha duyarlı davranmamız gerektiğini düşünüyorum. Sizin de evcil hayvanı olan yakınlarınız varsa yazıyı paylaşarak onlara farkındalık katabilirsiniz.

Sevgiler…

Yazar: Bilge Karadeniz