Ne Zaman Güvende Olacaksınız?

Ne Zaman Güvende Olacaksınız?

Ebedî olana inanç mümkün olmadığında, inancın yerini onun zayıf bir kopyası alır ve insan, mutluluğu dönemin zevklerinde aramaya başlar.

918
PAYLAŞ

Alan Watts, Güvencesizlikteki Bilgelik kitabını 1951 yılında yazmasına rağmen ilginç bir şekilde bugün için de geçerli olan konulardan bahsediyor. Bir felsefeci olan Watts şöyle anlatıyor.

Ebedî olana inanç mümkün olmadığında, inancın yerini onun zayıf bir kopyası alır ve insan, mutluluğu dönemin zevklerinde aramaya başlar. Zihnin derinliklerine ne kadar gömmeye çalışsalar da bu zevklerin kısa ve değişken olduğunun da oldukça farkındadır. Bu durumun iki sonucu vardır. Bir yanda bir şey kaçırıyorum endişesi vardır. Zihin gergin ve açgözlü bir şekilde bir zevkten diğerine dolaşır, fakat hiçbirinde huzuru ve tatmini yakalayamaz. Öte yandan her şeyin dağılmak zorunda olduğu bir dünyada ve hiç gelmeyecek bir yarında iyi bir gelecek peşinde olmanın yarattığı hayal kırıklığı insanlarda “Ne faydası var ki?” düşüncesine sebep olur.
Sonuç olarak çağımız hayal kırıklığı, endişe, sıkıntı ve “uyarıcılara” bağımlılık çağıdır. Bir şekilde henüz yapabiliyorken elde edebileceğimizi etmeli ve her şeyin boş ve anlamsız olduğu düşüncesini bastırmalıyız. Duyularımızın şiddetli ve karmaşık bir şekilde uyarılması anlamına gelen bu “uyuşturucuya” biz yüksek yaşam standardı diyoruz, öyle ki duyularımız gittikçe duyarsızlaşıyor ve bu nedenle daha şiddetli bir uyarıcıya ihtiyaç duyuyoruz. Deli gibi eğlenmek arzusundayız, mümkün olan en kısa zamanda olabildiğince çok görüntü, ses, heyecan ve anlık zevkler tarafından çevrelenmeyi istiyoruz.
Çoğumuz bu “standardı” sürdürebilmek için büyük bir kısmı sıkıcı işler yapmakla geçen bir yaşama katlanmaya razı oluyoruz; heyecanlı ve pahalı eğlence zamanlarıyla bu sıkıntımızı rahatlatacak olanaklara sahip olmaya çalışıyoruz. Bu eğlence zamanları gerçek yaşam gibi algılanırken, eğlence zamanlarını ara sıra da olsa sürdürebilmek için çalışma zorunluluğu hayatın gerçek amacı sanılıyor. Ya da böyle bir çalışma sistemini sürdürmemizin sebebini aynı şeyi yapacak bir aileye bakmak, onun da yine aynı şeyi yaparak başka bir aileye bakma çabasını haklı çıkarmak için olduğunu düşünüyoruz. Bu durum bu şekilde sonsuza dek sürer.
Bu, durumu karikatürize etmek değildir. Ne yapacaklarını bilmediklerinden bu yaşama katlananların endişe ve hayal kırıklıklarını belirtmenin dışında, detaylar üzerinde kafa yormaya gerek duymadığımız milyonlarca yaşamın olağan ve yalın gerçeğidir bu.

Alan Watts (Güvencesizlikteki Bilgelik)