Sizce Ebeveynler İçin Çocuk Yetiştirme Ehliyeti Zorunlu Olmalı mı?

Sizce Ebeveynler İçin Çocuk Yetiştirme Ehliyeti Zorunlu Olmalı mı?

Siz de ebeveynlerin çocuk sahibi olmadan önce ehliyet almaları gerektiğine inananlardan mısınız? İşin garibi çoğu ebeveyn başkalarının bu ehliyete sahip olması gerektiğini düşünüyor. “Evet, ben de ehliyet almalıyım.” diyen o kadar az ki?

254
PAYLAŞ

Siz de ebeveynlerin çocuk sahibi olmadan önce ehliyet almaları gerektiğine inananlardan mısınız?
İşin garibi çoğu ebeveyn başkalarının bu ehliyete sahip olması gerektiğini düşünüyor. “Evet, ben de ehliyet almalıyım.” diyen o kadar az ki?
Gerçekten de ebeveyn olmadan önce herkes zorunlu eğitim almalı… Ancak eğitim almak zorunlu değil ve gönüllülüğe de dayanabilir. Hem kendi iç iletişimim hem de çocuğumun iletişimi için okumalı, eğitim almalı ve ilerlemeliyim.
Bunu yürekten söyleyen biri misiniz yoksa öylesine mi söylüyorsunuz? Anlamanın yolu çok kolay kendinizi geliştirmek için ne yaptığınıza bir bakın.
İlk 3 yaş gelişimsel açıdan inanılmazdır. Doğdukları andan itibaren bebekler öğrenmeye hazırdır ve isteklidir. Hiç kimse onlara emeklemelerini, ses çıkarmalarını, objelerle oynamalarını veya fırlatmalarını söylemez. Onlar içgüdüsel olarak yeni beceriler kazanmaya ve zorlukların üstesinden gelmeye yatkındırlar. 3 yaşına geldiklerinde kendi kendilerine giyinmeyi ve yemek yemeyi, yürümeyi, dans etmeyi, konuşmayı, şarkı söylemeyi, hayal etmeyi, sevgi alıp vermeyi, güvenli ve güvende hissetmeyi, empati göstermeyi, meraklı olmayı ve çok daha fazlasını öğrenmiş olurlar. Gelişimin ilk yılları, ömür boyu sürecek öğrenme ve ilişki süreçlerinin temelini oluşturur.

Eğer çocuğunuz düşük tepki seviyesine sahipse ona nasıl yaklaşabilirsiniz.

* Uyaranları onun dikkatini çekecek daha yüksek seviyeye göre adapte edebilirsiniz: Çocuğunuzun fazla heyecanlanmadığından ancak katılımda bulunduğundan emin olun. Tempolu bir müzik seçin. Aktivite seviyesi biraz daha yüksek oyunlara katılımını sağlayın. Masal ya da bir kitap okurken etkili bir ses tonu kullanın. Yaratıcı ve komik olun.
* İnteraktif oyunlar seçin: Sırayla rol alacağınız aktiviteler organize edin ki böylelikle katılımını sürdürebilsin.
Bedenini hareket ettirebilmesini sağlayın: Fiziksel olarak katılımı, hareketi sağlandığında düşük tepki seviyesine sahip çocuklar daha tepkisel olabilir.
* Onu takip edin: Çocuğunuz şarkı söylüyorsa siz de ona eşlik edin. Dans ediyorsa siz de ona katılın.

Eğer çocuğunuz yüksek tepki seviyesine sahipse ona nasıl yaklaşabilirsiniz.

* Uyaranları onun dikkatini çekecek daha aşağıda bir seviyeye göre adapte edebilirsiniz: Müzik ve ışığı azaltın. Hafif ve yumuşak giysiler seçin. Oyunlar eğlenceli fakat gereğinden fazla uyarıcı olmamalı.
* Çocuğunuz gergin olduğunda fiziksel olarak rahatlatmaya çalışın: Yakın temas kurun, sırtına masaj yapın ve hafifçe sallayın.
* Duygularına şahitlik ederek onu anladığınızı gösterin: Örneğin; “Senin için böyle gürültülü, kalabalık yerlerde olmanın zor olduğunu biliyorum.” ve “Çok incindiğini biliyorum.” gibi.
Her şeyin kontrol altında olduğunu hissetmesi için neler olduğunu ona açıklayın: Örneğin; “Ayrılmak zorunda olduğumuz için kızgındın ve ne kadar kızgın olduğunu göstermek için bana vurdun.” diyebilirsiniz.
* Ona tepkisini gösterebileceği alternatif yollar önerin ve model olun: Örneğin; “Vurmak doğru bir davranış değil. Bu acıtabilir. Onun yerine bu yastığa vurabilirsin.” diyebilirsiniz.
* Öfke patlamalarına hazırlıklı olun, fark edin: Çocuğunuzu yüksek gerilimli ortamlardan yavaşça uzaklaştırın. Dikkatini başka yöne çekmeye çalışın, farklı bir aktiviteye yönlendirin ya da sadece sarılın.
* Çocuğunuz büyüdükçe problemlerinin çözümünün bir parçası olmaya davet edin: Buna nasıl başlayacağınıza dair bir örnek şu olabilir; “Bugün çok kalabalık ve gürültülü bir partiye gideceğiz. Orada daha rahat hissetmeni sağlamak için ne yapabiliriz?”
* Çocuğunuzu olduğu kişi için cezalandırmayın. Çocuğunuz fazla tepki vermiyor: Ona yakın olmanız ve duygularını kabul etmeniz sakinleşmesine, kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilir. Daha sonra biraz daha büyüdüğünde duygularını daha kontrollü bir şekilde ifade etmesine yardımcı olabilirsiniz: Kelimelerle veya duygularını çizerek ya da resmederek.

Eğer çocuk sahibiyseniz aşağıdaki iki kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
1. Bebeğim Büyürken 
2. Okul Öncesi Psikoloğuna Sorulan 100 Soru 100 Cevap