Yaşları 11, Yürekleri Kocaman! Su Satarak Sokak Hayvanlarını Besleyen Metehan ve Hüseyin...

Yaşları 11, Yürekleri Kocaman! Su Satarak Sokak Hayvanlarını Besleyen Metehan ve Hüseyin ile Tanışın!

145
PAYLAŞ

İzmir’in Buca ilçesinde 11 yaşındaki iki mahalle arkadaşı harçlıklarını sokak hayvanlarına harcıyor. Metehan Timuçin Şen ve Hüseyin Buğra Doğru, Hasanağa Bahçesi’nde ailelerinin gözetiminde, harçlıklarıyla satın aldıkları suları satıyor, elde edilen gelirle de sokak hayvanlarına bakmaya çalışıyor.

Ailelerinden aldıkları harçlıklarla su satın alan iki arkadaş, parkta bu şişeleri 1 lira ya da 75 kuruştan satışa sunuyor.

Ailelerinden aldıkları harçlıklarla su satın alan iki arkadaş, parkta bu şişeleri 1 lira ya da 75 kuruştan satışa sunuyor.

Her gün 8-12 şişe su satan çocuklar, elde ettikleri gelirle de kuru mama alıp çevredeki aç ve susuz köpekleri, kedileri besliyor. Çocukların bu davranışı çevredekilerin dikkatini çekiyor ve destek topluyorlar.

‘Canımız sıkılıncaya kadar satmaya devam edeceğiz’

'Canımız sıkılıncaya kadar satmaya devam edeceğiz'

Çocuklardan 6. sınıf öğrencisi Metehan Timuçin Şen, 40 derece sıcakta sokak hayvanlarının çektiği sıkıntıyı görünce onlara yardım etmeye karar verdiğini söyledi. Arkadaşı Hüseyin Buğra Doğru ile aynı düşünceyi paylaştıklarını ifade eden Şen ise şöyle konuştu:

“Köpekler, kediler susuz ve mamasızdı. Dayımız biraz para verdi, biz de alışveriş merkezinden su aldık ve satmaya başladık. Canımız sıkılıncaya kadar satıyoruz. 12 şişe su sattığımız oluyor. Bazen 1 liradan bazen 75 kuruştan satıyoruz. Çok alan olmadı ama yine de bazıları alıyor. Canımız sıkılıncaya kadar satmaya devam edeceğiz.”

‘Hayvanlara yardım etmeyi sürdüreceğiz’

'Hayvanlara yardım etmeyi sürdüreceğiz'

Hüseyin Buğra Doğru ise kimsenin hayvanlara şiddet uygulamaya hakkının bulunmadığını, dünyadaki diğer canlılara da sahip çıkmak gerektiğini belirterek beslemek için hayvan seçmediklerini aç olan tüm kedi ve köpeklere kucak açtıklarını söyledi ve hayvanlara yardım etmeyi sürdüreceklerini aktardı.

‘Hayvanları korumak için çalışıyorlar, güzel olan da bu’

'Hayvanları korumak için çalışıyorlar, güzel olan da bu'

Hüseyin Buğra’nın annesi Sedef Doğru da çocukların önce yaptıkları bileklikleri satarak para kazanmaya çalıştığını dile getirerek, “Bizler de çocuklara destek olduk. Mutluyuz, gururluyuz. Bizim gözetimimizde su satıyorlar. Onların paraya ihtiyacı yok, hayvanları korumak için çalışıyorlar. Bence güzel olan da bu.” dedi.

‘Hayvanlara destek verdikleri için su aldım’

'Hayvanlara destek verdikleri için su aldım'

Çocuklardan su satın alan Umut Güler, çocukların hayvanlara yardım etme kararından çok etkilendiğini, bu nedenle su satın aldığını ve onlara destek verdiğini belirtti.

Su alan Serdar Yılmaz ise bazı insanların hayvanlara uyguladığı şiddeti gazetelerde ve televizyonlarda gördüğünü ifade ederek, “Hayvanlara biraz su ve mama versen yeter zaten. Buradaki arkadaşlar da onlara yardım etmek istemiş. Kimse hayvanlara eziyet etmesin, onlara yardım etsin.” dedi.

Kaynak: Onedio